Reklama

Reklama

Obrady biskupów w dobie pandemii. Jakie środki ostrożności?

Pierwsze w tym roku spotkanie Konferencji Episkopatu Polski jest zaplanowane na Jasnej Górze w dniach od 27 do 29 sierpnia. Dwa poprzednie - planowane na marzec i czerwiec - nie odbyły się z powodu pandemii COVID-19. Jakie środki ostrożności przyjęto, by sierpniowe zebranie było bezpieczne?

Zebranie plenarne KEP to spotkanie polskich hierarchów - biskupów i arcybiskupów, podczas których zajmują się oni najważniejszymi kwestiami w Kościele. Zaplanowany na 12-13 marca zjazd przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki przełożył ze względu na sytuację w kraju związaną z koronawirusem. Spotkanie byłoby wówczas niemożliwe ze względu na ograniczenia wprowadzone przez rząd. Od 13 marca obowiązywał zaraz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym.

Zebranie miało się więc odbyć w połowie czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zostało jednak przełożone na koniec czerwca. Dlaczego? "W związku z tym, że Sekretarz Generalny KEP oraz mieszkańcy Sekretariatu zostali objęci kwarantanną, ponieważ jeden z interesantów, który był 2 czerwca w Sekretariacie KEP ma wynik pozytywny na COVID-19" - tłumaczył wówczas rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Reklama

Jednak w nowym czerwcowym terminie także nie udało się zorganizować zebrania plenarnego KEP.

Jakie środki ostrożności?

Koniec końców zdecydowano się na spotkanie w tradycyjnej formie w sierpniu i wydłużenie obrad z dwóch do trzech dni. Jak tłumaczył w KAI sekretarz generalny Konferencji Episkopatu bp Artur Miziński, miejsce - Jasna Góra - zostało wybrane ze względu na to, że zawsze w sierpniu przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej odbywało się tam spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych - wystarczyło więc zaprosić pozostałą część KEP.

Jakie zatem środki ostrożności zostaną podjęte, by spotkanie polskich hierarchów - z których wielu ze względu na wiek znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowaniem na COVID-19 - było bezpieczne?

O odpowiedź poprosiliśmy rzecznika episkopatu, ks. Pawła Rytel-Andrianika. Ten jednak nie przedstawił szczegółów. Skwitował krótko: "Podczas zebrania plenarnego będą zachowywane rozporządzenia sanitarne".

Rzecznik Jasnej Góry, gdzie odbędzie się 386. zebranie plenarne KEP, o. Michał Legan nie chciał zabierać głosu w kwestii spotkania episkopatu.

Swoją obecność w Częstochowie, jak przekazał bp Miziński, potwierdziło ponad 90 biskupów.

Tematy spotkania

Wśród głównych tematów, jakimi mają się zająć hierachowie, są kwestie związane z katechezą w szkołach i duszpasterstwem w Polsce. Biskupi mają też omówić działania delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. "Prymas (abp Wojciech Polak) przekaże m.in. informacje na temat funkcjonowania Biura Delegata, które znajduje się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, a także na temat Fundacji Świętego Józefa, której celem jest ochrona dzieci i młodzieży oraz pomoc ofiarom wykorzystywania seksualnego"- przekazał sekretarz KEP w komunikacie.

Biskupów czekają również wybory personalne, m.in. dwóch nowych członków Rady Stałej KEP - jeden w miejsce abp. Sławoja Leszka Głódzia, który przeszedł na emeryturę, a drugi spośród biskupów pomocniczych w miejsce bp. Marka Mendyka, który został niedawno biskupem diecezjalnym.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem Sars-CoV-2 w Polsce wynosi obecnie 16 972. Jest to najwyższa liczba od początku epidemii.

Ładowanie...

JtK


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje