Reklama

Obowiązek czy dobrowolność? Polacy podzieleni w sprawie szczepień

Mimo dramatycznie wysokiej liczny zgonów w Polsce z powodu COVID-19, nadal blisko połowa Polaków (46,7 proc.) jest za dobrowolnością w kwestii szczepień - wynika z sondażu IBRiS dla "Rz". Za takim obowiązkiem jest co trzeci ankietowany - 31,6 proc.

Co trzeci Polak za wprowadzeniem obowiązkowego szczepienia dla wszystkich - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Jak wynika z sondażu IBRiS dla "Rz", mimo dramatycznie wysokiej liczny zgonów w Polsce z powodu COVID-19 nadal blisko połowa Polaków jest za dobrowolnością w kwestii szczepień (46,7 proc.). Z drugiej strony za takim obowiązkiem jest co trzeci ankietowany ( 31,6 proc.) - a przychylność wobec tego pomysłu rośnie z wiekiem - w grupie od 60 lat w górę "za" jest między 43 a 49 proc. osób.

Sondaż: Większość Polaków nie chce obowiązkowych szczepień

Dziennik podał, że zapowiedziany na początku grudnia przez rząd obowiązek szczepień w trzech grupach (medycy, nauczyciele, służby mundurowe) pozytywnie ocenia ledwie 15,9 proc. respondentów. Jeszcze mniej Polaków - tylko 3,3 proc. ankietowanych - popiera wprowadzenie obowiązkowego szczepienia dla zawodów medycznych.

Reklama

Jak czytamy, za wprowadzeniem przez rząd obowiązku zaszczepienia się przeciwko COVID-19 najwięcej jest mieszkańców średnich miast (do 250 tys. mieszkańców), w grupie uczących się i studiujących (51 proc.), w wieku pomiędzy 40 a 49 lat (38 proc.), ale też emerytów i rencistów (ponad 40 proc.). 

"Za dobrowolnością szczepień opowiadają się głównie młodzi - aż 54 proc. (w grupie 18-29) i 78 proc. (w wieku 30-39 lat), a także sporo po pięćdziesiątce (56 proc.). Najwięcej - bo aż 65 proc. - to osoby prowadzące gospodarstwo domowe (niepracujące zawodowo), osoby bezrobotne (81 proc.) i bez dochodu (92 proc.) wskazujące jako główne źródło informacji internet, w tym media społecznościowe (największa grupa 53 proc.). W kwestii szczepień nie ma zdania zaledwie 2,5 proc. respondentów" - napisano.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: szczepienia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy