Reklama

Reklama

Obostrzenia wrócą? Ponad tysiąc dobowych zakażeń

W środę po raz pierwszy w trakcie czwartej fali zakażeń koronawirusem przekroczony został pułap tysiąca przypadków dziennie. Jednak minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o ewentualne nowe obostrzenia, ucina: - To nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach.

Adam Niedzielski poinformował w Radiu Plus, że w środę zanotowaliśmy ponad 1200 nowych zakażeń koronawirusem. Wojciech Andrusiewicz doprecyzował w Polsat News, że mamy 1234 nowe zakażenia.

Niedzielski komentuje obostrzenia: Nie czas na drastyczne decyzje

- Liczby te nie są z mojego punktu widzenia takimi poziomami zagrożenia dla zdrowia publicznego i wydolności systemu opieki zdrowotnej, żeby podejmować jakieś drastyczne decyzje - powiedział minister zdrowia, pytany o możliwe zaostrzenie obostrzeń.

Reklama

Minister poinformował, że trzy powiaty z województwa lubelskiego "powinny być w strefie żółtej". "Ale naprawdę, trzy powiaty na ponad 380 w całej Polsce to jeszcze nie jest argument za tym, żeby podejmować drastyczne decyzje" - dodał.

Obostrzenia? Ważne nie tylko liczby zakażeń

Pytany o ponowne wprowadzenie podziału na strefy, Niedzielski podkreślił, że decyzja w tej sprawie będzie uwzględniała nie tylko poziom zakażeń, ponieważ ważniejszym parametrem jest obecnie wydolność systemu opieki zdrowotnej.

- Będziemy patrzyli również na hospitalizacje, a nie tylko na liczby zakażeń - zapowiedział.

Zwracał przy tym uwagę, że mamy około 1500 hospitalizacji, a w tym samym okresie w ubiegłym roku było ich 2300.

- Widać, że liczby zakażeń nie przekładają się proporcjonalnie na liczbę hospitalizacji - dodał.


Ładowanie...

Andrusiewicz: pod koniec października będzie ok. 5 tys. zakażeń dziennie

Według prognoz pod koniec października dzienna liczba zakażeń koronawirusem wyniesie ok. 5 tys. – poinformował w środę w TVP Info rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zaznaczył, że najwięcej zajętych łóżek, przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19, jest w woj. lubelskim.

"Na Lubelszczyźnie mamy dziś zajętych 50 proc. łóżek dla pacjentów covidowych. Jeżeli porównamy zabezpieczenie tych łóżek dla pacjentów covidowych, to Lubelszczyzna ma ich ponad 500 – tyle samo co województwa małopolskie, mazowieckie i łódzkie, czyli województwa zdecydowanie bardziej liczne" – ocenił.

Dodał, że woj. lubelskie i podlaskie przodują także w liczbie zgonów.

"Osoby zaszczepione nie powinny ponosić kosztów"

Szef resortu zdrowia powiedział, że w czwartej fali pandemii zmienia się nastawienie rządu do wdrażania restrykcji.

- Po pierwsze, widzimy, że przełożenie infekcji na hospitalizacje jest mniejsze, a po drugie, mamy takie przeświadczenie, że osoby zaszczepione nie powinny ponosić kosztów nieodpowiedzialności osób niezaszczepionych - wskazywał.

Dodał, że obecnie obowiązujące limity nie uwzględniają i nie będą uwzględniały osób zaszczepionych.

- Mimo że przekraczamy taką bardziej statystyczną granicę, czyli te tysiąc zakażeń dziennie, to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach, myśleli tym bardziej o lockdownach - podkreślił Niedzielski.

Obostrzenia na Wszystkich Świętych?

Minister zdrowia był również pytany o uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada i możliwe zamknięcie szpitali.

- Scenariusz, w którym cokolwiek by się zadziało negatywnego w trakcie Wszystkich Świętych, jest naprawdę bardzo, bardzo mało prawdopodobny - powiedział Niedzielski.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne