Reklama

Reklama

Obostrzenia na wakacje. Sprawdź szczegóły

Od 13 czerwca rząd wprowadza pierwsze zmiany w obostrzeniach. Więcej osób będzie mogło uczestniczyć w obrzędach w kościołach i miejscach kultu. Z kolei od 26 czerwca zmienią się limity na targach i konferencjach oraz w hotelach. Luzowanie restrykcji dotyczy także obiektów sportowych i koncertów. Otwarte zostaną również kluby i dyskoteki. Ograniczenia nie obowiązują osób, które są zaszczepione.

- Wszyscy czekaliśmy na ten moment oddechu po trzeciej fali koronawirusa. Można powiedzieć, że ten moment jest na wyciągnięcie ręki, ale pamiętajmy, że cały czas pandemia może tu i ówdzie wybuchać - mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, "na początku czerwca pobiliśmy rekord ponad 620 tys. szczepień dziennie. Cała nasza infrastruktura pozwala na wykonanie dużo większej liczby szczepień niż zgłasza się osób".

Zmiany w kościołach i hotelach

- Już o d 13 czerwca chcemy wprowadzić pewne zmiany, a kolejne od 26 czerwca, które będą obowiązywały przez okres wakacji - czyli przez lipiec i sierpień - zapowiedział premier. Jak dodał, "w najbliższych dniach otworzymy Stadion Narodowy dla strefy kibica, bo rozpoczynają się Mistrzostwa Europy".

Reklama

Od 13 czerwca więcej osób może przebywać w kościołach. Zajęta będzie mogła być połowa miejsc. Premier ocenił, że taka decyzja wyrównuje warunki "w stosunku do niektórych innych instytucji i tych warunków, które gdzie indziej obowiązują". Natomiast od 26 czerwca świątynie będą mogły być obłożone w 75 proc. 

Od 13 czerwca dozwolona będzie sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach i w innych instytucjach kultury i rozrywki.

Wielkie luzowanie od 26 czerwca

- Od 26 czerwca łagodzimy obostrzenia na okres wakacyjny. Będziemy je dostosowywać do liczby zachorowań - podkreślił premier. 

Od 26 czerwca limit osób w siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, targach, konferencjach, wystawach i salach zabaw - wyniesie jedna osoba na 10 mkw. 

W dyskotekach będzie mogło być maksymalnie 150 osób. Taki sam limit osób dotyczy imprezy i spotkań organizowanych na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej. W zgromadzeniach będzie mogło brać udział maksymalnie 150 osób.

Transport publiczny będzie mógł być obłożony w 100 proc. Pasażerowie nadal muszą mieć maseczki zakrywające usta i nos.Od 26 czerwca wesołe miasteczka, kina i teatry, restauracje i hotele będą mogły być obłożone w 75 proc. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 lat. Obiekty sportowe będą mogły być obłożone maksymalnie w 50 proc. Zaznaczono, że limity nie obejmują osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Minister zdrowia Adam Niedzielski doprecyzował, że ten wyjątek nie obowiązuje ozdrowieńców. - Najważniejsza informacja to ta, że nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń - mówił minister Niedzielski.


Mutacje największym zagrożeniem

Szef resortu zdrowia powiedział, że największym zagrożeniem w obecnej sytuacji pandemicznej są nowe mutacje.

- Razem z premierem uznajemy, że największym zagrożeniem sytuacji pandemicznej są nowe mutacje i potencjał, ryzyko ich pojawienia się. W tej chwili wszystkie środki, jeżeli chodzi o działania epidemiczne, kierujemy przede wszystkim na badanie, z jakim typem, z jaką mutacją, z jakim wariantem wirusa mamy do czynienia - powiedział Niedzielski.

Poinformował, że badania prowadzone są systematycznie, kilka tysięcy próbek tygodniowo.

- Równolegle działalność sanepidu jest ukierunkowana na bardzo ścisłe kontrolowanie tych ognisk, które są związane z mutacjami alertowymi. To jest priorytet walki epidemicznej - oświadczył szef resortu zdrowia.

Ponad 380 nowych zakażeń

W czwartek ministerstwo zdrowia poinformowało o 382 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 22 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 62 osoby. Łącznie od marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono 2 876 667 przypadków. Zmarło 74 447 osób z COVID-19.

Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia zwrócił uwagę na to, że średnia dziennie wykonywanych testów "utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie" i wynosi ok. 50 tys.

Niedzielski zaznaczył, że "średni wynik nowych zakażeń spadł poniżej 400 osób dziennie". - Widzimy, że odsetek pozytywnych testów jest skrajnie niski, poniżej 1 proc. - dodał.

Minister zdrowia przekazał także, że przez ostatni tydzień ze wszystkich POZ-ów w kraju otrzymano 20 tys. zleceń na wykonanie testów, podczas gdy w apogeum III fali było ich 280 tys. - To pokazuje, że sytuacja się poprawia - ocenił Niedzielski.

Unijne Certyfikaty Covid

Od 26 czerwca Polska przejdzie na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej - pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Przypomniano, że w Polsce można pobierać Unijne Certyfikaty Covid, które znacznie ułatwiają podróże po krajach Unii Europejskiej. "Taki certyfikat mogą otrzymać tylko ci, którzy są w pełni zaszczepieni, osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 oraz ozdrowieńcy" - sprecyzowano.

Obostrzenia do 25 czerwca

W połowie czerwca mają zostać przedstawione szczegóły dotyczące loterii zachęcającej do szczepień.

Obecnie obowiązujące obostrzenia obowiązują do 25 czerwca. Od 6 czerwca rząd przywrócił możliwość funkcjonowania sal zabaw dla najmłodszych z obowiązującym limitem jednej osoby na 15 m kw. Ponadto przywrócono od 6 czerwca możliwość prowadzenia w tradycyjny sposób targów, konferencji, wystaw limitem jednej osoby na 15 m kw. 

Zwiększony został też limit osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych do 150 osób.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje