Reklama

Reklama

Nowe zakażenia koronawirusem. Dane ministerstwa

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek, 10 października, o wykryciu 386 nowych zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Nie odnotowano zgonów z powodu COVID-19.

W ciągu 24 godzin wykonano 2 939 testów. 439 pokazało wynik pozytywny. Spośród 386 zakażeń 50 okazało się ponownymi zakażeniami

Od 4 marca 2020 wykryto 6 315 552 przypadków COVID-19. Zmarło 117 756 chorych.

Powikłania po COVID-19

- Obecnie w przebiegu COVID-19 mogą występować tzw. mikroudary, co jest związane z czynnikiem prozakrzepowym samej infekcji - powiedział neurolog prof. Konrad Rejdak. Dodał, że objawy mogą być czasami nieodczuwalne przez pacjenta w czasie zakażenia, chodzi np. o opadanie kącika ust, niesprawność ręki.

Rejdak zwrócił uwagę, że od samego początku pandemii koronawirusa wiadomo, że jednym z powikłań ostrej fazy COVID-19 jest udar mózgu.

Reklama

- Wynika to z patomechanizmu samego COVID-19, gdzie dochodzi do zakrzepicy naczyń krwionośnych oraz reakcji zapalnej, która zaburza krzepliwość krwi - wyjaśnił neurolog. 

Jak dodał, z doniesień naukowych wynika, że nawet 10 proc. pacjentów covidowych ma udar niedokrwienny. - Takie były też nasze obserwacje, gdzie leczono takich pacjentów trombektomią - potwierdził prof. Rejdak. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy