Reklama

Reklama

Nowe przypadki i kolejne ofiary śmiertelne. Dane Ministerstwa Zdrowia

Jest 206 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - ogłosiło w porannym komunikacie Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał również informacje o zgonach kolejnych osób. Zmarło pięciu zakażonych. Bilans w kraju przedstawia się następująco: 7408 potwierdzonych zakażeń i 268 ofiar śmiertelnych.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 67 osób z woj. wielkopolskiego, 37 osób z woj. śląskiego, 31 osób z woj. dolnośląskiego, 25 osób z woj. lubelskiego, 14 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. opolskiego, siedmiu osób z woj. świętokrzyskiego, trzech osób z woj. podkarpackiego, trzech osób z woj. kujawsko-pomorskiego, trzech osób z woj. zachodniopomorskiego, dwóch osób z woj. pomorskiego, dwóch osób z woj. podlaskiego i dwóch osób z woj. warmińsko-mazurskiego. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również o pięciu kolejnych ofiarach śmiertelnych koronawirusa.

Reklama

W Raciborzu zmarł 79-letni mężczyzna. 86-letni mężczyzna i 82-letnia kobieta zmarli w Grudziądzu. W Krakowie zmarła 56-letnia kobieta, a w Zgierzu 67-latek. 

"Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - czytamy.

Liczba zakażonych koronawirusem w kraju wzrosła do 7408. Do tej pory zmarło 268 osób.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

1060
20
2327
50
3627
53
962
16
2345
11
747
14
2539
33
638
19
1666
39
4048
69
1726
20
567
33
926
11
1660
41
1403
14
925
59
Ładowanie...

Szczegóły dotyczące nowych przypadków

Podlaskie: Stwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Dotyczą dwóch mężczyzn. Pierwszy to starszy mężczyzna z powiatu siemiatyckiego, który jest hospitalizowany w szpitalu w Łomży, drugi to młody mężczyzna z powiatu bielskiego, który przebywa w izolacji domowej. "Osoby z najbliższego kontaktu zostały objęte opieką epidemiologiczną" - podano we wspólnym komunikacie wojewody podlaskiego i wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Pomorskie: Tak jak w woj. podlaskim, stwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia. Badania wykazały obecność patogenu u kobiety w średnim wieku z Gdańska, objętej wcześniej nadzorem epidemiologicznym, a także u kobiety w średnim wieku z powiatu gdańskiego, która przebywała na kwarantannie.

Opolskie: W województwie potwierdzono 10 nowych przypadków. Według biura prasowego wojewody, z tej grupy siedem osób to mieszkańcy powiatu opolskiego lub Opola. Pozostali to mieszkańcy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, strzeleckiego i nyskiego. Wśród zakażonych jest jedna nastolatka. Wojewoda nie podał pełnych informacji na temat miejsca pobytu wszystkich zakażonych. Wiadomo, że trzy kobiety są hospitalizowane na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, a jedna znajduje się w kwarantannie domowej.

Wielkopolskie: W komunikacie Ministerstwa Zdrowia znalazła się informacja o 67 nowych przypadkach w regionie. Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformował, że zakażeni to przede wszystkim mieszkańcy powiatów: krotoszyńskiego, kaliskiego i poznańskiego. Osiem osób jest hospitalizowanych. Wśród zakażonych jest 13 dzieci. Służby wojewody nie podają ich wieku.

Podkarpackie: Nowe przypadki zakażenia to młody mężczyzna z powiatu dębickiego oraz dwie kobiety z powiatu leżajskiego, jedna w sile wieku, druga starsza. Wyzdrowiała też kolejna osoba. To mężczyzna w sile wieku z terenu powiatu jasielskiego, który przebywał w kwarantannie domowej.

Zachodniopomorskie: Stwierdzono trzy kolejne zakażenia - u młodej kobiety ze Szczecina i młodego mężczyzny ze Szczecina, a także mężczyzny w średnim wieku z powiatu goleniowskiego.

Lubelskie: Jest 25 nowych przypadków. Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą: 15 osób z powiatu zamojskiego, sześciu osób z powiatu lubelskiego, dwóch z puławskiego, jednej z janowskiego oraz jednej osoby z Warszawy. Wśród zarażonych jest 13 kobiet i 12 mężczyzn. Wszyscy są w dobrym stanie, mieli kontakt z wcześniej zarażonymi.

Warmińsko-mazurskie: Dwoje nowych chorych na COVID 19. To starsza kobieta i starszy mężczyzna z powiatu iławskiego. Zakażenie nastąpiło drogą tzw. transmisji lokalnej. Pacjenci pozostają w domu. Służby wojewody poinformowały też o trzech nowych wyzdrowieniach. To mężczyźni w średnim wieku z Elbląga.

Małopolskie: Potwierdzono kolejnych 14 przypadków zakażenia koronawirusem, jedna osoba zmarła - jest to 56-letnia kobieta z powiatu proszowickiego. Była hospitalizowana w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Miała też choroby współistniejące. W grupie kolejnych zakażonych jest osiem kobiet i sześciu mężczyzn, w wieku od pięciu do 77 lat. Sześcioro z nich mieszka w Krakowie, trzy osoby w powiecie limanowskim, po dwie w myślenickim i wielickim oraz jedna w krakowskim. Aktualnie jedna z tych osób jest hospitalizowana, pozostałe przebywają w izolacji. Biuro prasowe wojewody, powołując się na dane Sanepidu, poinformowało też o kolejnym ozdrowieńcu z województwa. Jest to starsza kobieta z Krakowa, która przebywała w Szpitalu Uniwersyteckim.

Łódzkie: W szpitalu jednoimiennym w Zgierzu jest kolejna ofiara śmiertelna koronawirusa - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia - 67-letni mężczyzna. W przedpołudniowym raporcie resortu nie podano nowych zachorowań z regionu.

Dolnośląskie: Jest 31 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. "Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia i Jeleniej Góry oraz powiatów: bolesławieckiego, górowskiego, jeleniogórskiego, lubińskiego, oleśnickiego, średzkiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego i ząbkowickiego" - podało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Świętokrzyskie: Siedem nowych przypadków w regionie. Wśród chorych są czterej mężczyźni z powiatów: skarżyskiego, ostrowieckiego i koneckiego. Wirusa zdiagnozowano także u trzech kobiet, mieszkanek powiatów: kieleckiego, konceckiego i skarżyskiego. Rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego, Ewa Łukomska, poinformowała jednocześnie, że sześciu kolejnych pacjentów z regionu pokonało chorobę. "To dwóch mieszkańców powiatu ostrowieckiego, a także po jednej osobie powiatów: kieleckiego, jędrzejowskiego, skarżyskiego i buskiego" - podała.

Kujawsko-pomorskie: W województwie potwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Kolejni zakażeni to osoby z powiatów nakielskiego, bydgoskiego i golubsko-dobrzyńskiego. Zmarły dwie osoby - 86-letni mężczyzna i 82-letnia kobieta. Pacjenci ci mieli choroby współistniejące.

Śląskie: W ostatnich godzinach w regionie zdiagnozowano 37 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Zmarła też kolejna osoba - 79-letni mieszkaniec Żor. Wśród zakażonych jest siedem osób z powiatu lublinieckiego, z których najstarsza ma 83, najmłodsza 63 lata, dwóch młodych mężczyzn z Zabrza, dwie kobiety w średnim wieku z powiatu tarnogórskiego, młody mężczyzna i kobieta w sile wieku z Bytomia, kobieta i mężczyzna z Częstochowy, dwie mieszkanki w średnim wieku z powiatu częstochowskiego, mieszkanka w sile wieku oraz młody mężczyzna z powiatu myszkowskiego. 

W swoich domach, w izolacji, przez kolejne tygodnie pod ścisłym nadzorem sanepidu oraz lekarza chorób zakaźnych leczyć się będą także: mieszkanka powiatu cieszyńskiego w sile wieku, mieszkaniec Katowic w średnim wieku, czterech mieszkańców Rudy Śląskiej - dwóch starszych mężczyzn i jeden w sile wieku oraz starsza kobieta - wiekowa mieszkanka Rybnika. Także w domach leczą się: starszy mieszkaniec Żor, dwóch mieszkańców Zabrza (mężczyzna w sile wieku i kobieta w średnim wieku), mieszkanka Świętochłowic w sile wieku, dwóch młodych mężczyzn z Chorzowa, młody mieszkaniec Mysłowic, mieszkanka w sile wieku z Sosnowca, kobieta w sile wieku z Tarnowskich Gór, mieszkaniec w średnim wieku z Czeladzi i mieszkanka Lublińca, także w średnim wieku. Trzy kolejne osoby wygrały walkę z wirusem.

Co wiemy o koronawirusie?

O pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce poinformowano 4 marca.

SARS-Cov-2 jest nowym szczepem koronawirusa, który wywołuje zespół ostrej niewydolności oddechowej i prowadzi do ciężkiego zapalenia płuc.

Wirus bardzo łatwo przenosi się między ludźmi drogą kropelkową, na przykład podczas kichania albo kaszlu.

Jedna osoba jest w stanie w błyskawicznym tempie zakazić się od drugiej, zwłaszcza w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach lub w trakcie bliskich kontaktów.

Najczęstsze objawy koronawirusa to: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zmęczenie. Eksperci wskazują, że zakażeniu koronawirusem towarzyszy też często utrata węchu i smaku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje