Reklama

Reklama

Nowe obostrzenia w całej Polsce

Od soboty w całej Polsce obowiązują nowe obostrzenia. Zamknięte są m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowych, kina, baseny, sauny, solaria. Otwarte są z kolei m.in. kościoły i biblioteki. Restrykcje potrwają do 9 kwietnia.

Od soboty w całej Polsce obowiązują takie same obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Do tej pory ograniczone były do czterech województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego.

Galerie handlowe zamknięte

Nowe restrykcje oznaczają, że ograniczona jest działalność galerii handlowych w całej Polsce. Otwarte pozostaną jednak sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, czy sklepy z artykułami budowlanymi oraz punkty zajmujące się dystrybucją gier losowych. 

W galeriach mogą też działać zakłady fryzjerskie i optyczne, placówki bankowe i pralnie.

Reklama

Dania z restauracji wyłącznie na wynos

Działalność gastronomiczna, polegająca na przygotowaniu i podawaniu posiłków, jest możliwa wyłącznie w przypadku realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub w dostawie. Gastronomia będzie mogła serwować posiłki i napoje w pociągach objętych obowiązkową rezerwacją miejsc.

Zakaz dla dyskotek i klubów nocnych

Do 9 kwietnia wprowadzony jest zakaz prowadzenia takiej działalności, jak prowadzenie dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. 

Obostrzenia te nie dotyczą jednak sportowych klubów tanecznych.

Zamknięte baseny, siłownie, kina

Nie mogą działać baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyjątkiem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness działających w miejscach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Obowiązuje zakaz działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych oraz kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych. Zamknięte mają być kina, wesołe miasteczka, parki rozrywki i stoki narciarskie.

Co z hotelami?

Od 20 marca do 9 kwietnia prowadzenie usług hotelarskich jest zabronione z wyjątkiem m.in. działalności hoteli robotniczych, hoteli dla pracowników sezonowych, czy hoteli dla osób wykonujących zawód medyczny. Z hoteli mogą korzystać załogi statków powietrznych, kierowcy wykonujący transport drogowy, członkowie obsady pociągu, goście będący kontrolerami Najwyższej Izby Kontroli, czy dziennikarze w związku z wykonywaniem zawodu.

Z kolei prowadzenie takiej działalności jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania jest dopuszczalne, pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

W rozporządzeniu wskazano, że do 9 kwietnia prowadzenie przez przewoźnika lotniczego działalności związanej z przewozem pasażerskim jest możliwe pod warunkiem zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego i dezynfekcji statku powietrznego. Ponadto pasażerowie będą musieli wypełniać karty lokalizacyjne.

Fryzjerzy i kosmetyczki pod pewnymi warunkami

Do 9 kwietnia prowadzenie przez przedsiębiorców działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi oraz związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest ona prowadzona, przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a stanowiska obsługi znajdują się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie.

W sklepach, obiektach usługowych i na pocztach może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m2 w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 m2, lub 1 osoba na 15 m2 w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 m2.

Obowiązkowa kwarantanna

Według nowych przepisów do 9 kwietnia tego roku wprowadza się obowiązek odbycia kwarantanny trwającej 10 dni dla osób przekraczających granicę statkami powietrznymi, transportem kolejowym, pojazdem samochodowym w tym m.in. pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej siedmiu i nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym.

Kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Polski w ramach wykonywania czynności zawodowych przez załogi statków powietrznych, rybaków, kierowców wykonujących przewozy w ruchu międzynarodowym powracających do Polski lub jadących przez Polskę tranzytem. Kwarantanny nie stosuje się też wobec załóg pociągów.

Otwarte kościoły i biblioteki

Dopuszczono zgromadzenia w kościołach. W budynkach i innych obiektach kultu religijnego przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, może znajdować się nie więcej uczestników niż jedna osoba na 15 m2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny. Niezbędne są też maseczki zasłaniające usta i nos.

Działać mogą też biblioteki.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje