Reklama

Reklama

Nowe obostrzenia. Ustalenia po spotkaniu Rady Medycznej

- Spodziewamy się decyzji rządu o dalszych obostrzeniach - powiedziała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej po spotkaniu tego gremium. Wskazała, że rząd na okres okołoświąteczny zamknie m.in. duże sklepy i salony usługowe. Kwestia przedszkoli nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Nowe obostrzenia rząd ma ogłosić w czwartek rano.

Spotkanie Rady Medycznej z rządem odbyło się w środę wieczorem.

- Po dzisiejszej radzie spodziewamy się, że rząd wprowadzi dalsze obostrzenia. W okresie okołoświątecznym ponownie będą zamknięte duże sklepy, salony usługowe. Rozważana jest kwestia żłobków i przedszkoli. Rada była zgodna, że lockdown powinien być mocniejszy. Jeśli z danych wynika, że obecnie młodsze dzieci wyraźnie częściej się zakażają i mogą być źródłem choroby swoich rodziców i dziadków, to żłobki i przedszkola będą zamknięte - powiedziała prof. Magdalena Marczyńska.

Przyznała jednak, że ostateczna decyzja w sprawie żłobków i przedszkoli nie zapadła, bo jest jeszcze kwestia potencjalnej absencji rodziców, m.in. w zawodach medycznych.

Reklama

Co z kościołami w Wielkanoc?

- Pozostaje kwestia kościołów. Rada wyraźnie wskazywała, że muszą być wprowadzone znaczne ograniczenia w liczbie wiernych w kościołach, a może nawet zamknięcie. Rząd chyba jednak w związku ze świętami nie podejmie takich decyzji - dodała.

Czytaj również: Co z Wielkanocą? Komunikat episkopatu i ministerstwa

"Nie było rozmowy o zakazie przemieszczania"

Prof. Marczyńska podkreśliła, że w wielu regionach występuje duży problem z obłożeniem służby zdrowia i realnie wielu Polaków obecnie zakaża się koronawirusem.

- Kalkulacja jest taka, że jeżeli są obostrzenia i tak mocne, to należy je jeszcze na dwa tygodnie wzmocnić, aby został osiągnięty lepszy efekt. Nie było rozmowy o zakazie przemieszczania. Raczej będą apele o to, aby zmniejszyć mobilność w okresie świątecznym - podkreśliła ekspertka.

Reklama

Reklama

Reklama