Reklama

Reklama

Nowe obostrzenia. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zmiany

- Niestety cały czas mamy do czynienia z kontynuacją trendu wzrostowego - przekazał podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Z tego powodu rząd zdecydował o kilku zmianach. W woj. warmińsko-mazurskim obostrzenia zostaną przedłużone o tydzień, do 20 marca. Z jednym wyjątkiem - zamiast prowadzenia edukacji w trybie zdalnym, zastosowane będzie nauczanie hybrydowe. Obostrzenia jak w Warmińsko-Mazurskiem dotyczyć będą kolejnego województwa - woj. pomorskiego.

Reklama

- Średnia zachorowań w ostatnim tygodniu przekroczyła wartość 11 tys. - zaznaczał minister zdrowia. Jak dodał, liczba dzisiejszych zakażeń (15 829) robi wrażenie. - Mamy do czynienia z dużym wzrostem. Z każdym tygodniem rośnie liczba osób, które zgłaszają się na testy COVID-19 - przekazał. 

Cztery kroki

Reklama

- Analizowaliśmy sytuację w szpitalnictwie. Zdecydowaliśmy się wykonać cztery kroki. Dotyczą one weryfikacji deklarowanych łóżek przez szpital. Spotykaliśmy się z sytuacją, że liczba w systemie jest niezgodna z rzeczywistością - poinformował szef MZ. W szpitalach będą więc przeprowadzane kontrole. 

- Zwróciłem się też do Ministerstwa Obrony Narodowej o pomoc w realizacji tego zadania, żeby te informacje były aktualizowane co trzy godziny. Wracamy do rozwiązania, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą wspomagali w pracy administracyjnej - podkreślił Niedzielski. 

Kolejny krok to sprawdzanie zaopatrzenia szpitali w te produkty, które były deficytowe w trakcie drugiej fali zakażeń. Szef MZ wskazał, że chodzi o zaopatrzenie w lek remdesivir. Dokonywany jest również przegląd zaopatrzenia szpitali w tlen.

Konieczne jest również, jak przekazał Niedzielski, stałe powiększanie liczby łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Stopniowo będą przywracane szpitale tymczasowe. 

Zapis konferencji na żywo dostępny jest TUTAJ.

Sytuacja na Warmii i Mazurach

Najbardziej zagrożone epidemiczne wciąż jest województwo warmińsko-mazurskie. Z tego powodu obostrzenia tam obowiązujące zostają przedłużone o kolejny tydzień, do 20 marca. Zdecydowano jednak o jednej zmianie. 

- Zamiast prowadzenia edukacji w trybie zdalnym, chcemy zastosować nauczanie hybrydowe - ogłosił minister zdrowia. 

Województwo pomorskie

Zdecydowano, że na Pomorzu zostaną wprowadzone te same restrykcje, co w przypadku Warmii i Mazur.

- Zamknięte będą hotele, zostanie ograniczona działalność galerii handlowych. Kina, teatry, muzea, galerie sztuki - to wszystko obiekty, które zostaną ponownie zamknięte. To samo dotyczy basenów, saun, solariów i innych obiektów sportowych, które były do tej pory dopuszczone - poinformował Niedzielski.

- Podobnie jak w województwie warmińsko-mazurskim od 13 do 20 marca nauka będzie odbywała się w trybie hybrydowym - mówił minister. Jak podkreślił, "głównym argumentem pozwalającym na poluzowanie trybu zdalnego nauczania w klasach 1-3 jest przede wszystkim szczepienie nauczycieli", które do 13 lub 14 marca ma być "praktycznie zakończone".

W pozostałych województwach dotychczasowe zasady bezpieczeństwa zostają przedłużone do 28 marca. Decyzje dotyczące ewentualnych zmian restrykcji w regionach będą podejmowane co tydzień. 

- W przyszłym tygodniu możemy przekroczyć liczbę 18 tys. zachorowań - podkreślił Adam Niedzielski. 

Zmiany w teleporadach

Minister zdrowia zapowiedział też zmiany w teleporadach. Jego zdaniem często były one nadużywane. - Jeszcze dziś zostanie podpisane rozporządzenie w tej sprawie - przekazał. 

- Nowe regulacje, które przygotowaliśmy, przede wszystkim podwyższają tę dolną granicę wieku, gdzie teleporada nie będzie standardem (...) do szóstego roku życia - wskazał szef MZ. 

Zaznaczył, że w przypadkach, w których na życzenia rodzica czy opiekuna "będzie w jego ocenie możliwość pobrania tej konsultacji właśnie w trybie teleporady, to oczywiście taką możliwość dopuszczamy i ona pozostaje, ale jednak prawem rodzica, opiekuna i przede wszystkim dziecka w tym wieku jest możliwość skorzystania z teleporady".

Kiedy apogeum zachorowań?

Niedzielski przekazał również, kiedy możemy spodziewać się szczytu zachorowań. 

- Obecnie znajdujemy się w okresie wzrostowym trzeciej fali pandemii i przewidywane jest, że na przełomie marca i kwietnia ta fala powinna osiągnąć swoje apogeum. A potem procesy pandemiczne powinny słabnąć - oświadczył szef MZ. 

Co z weselami?

Minister zdrowia był również pytany o plany dotyczące powrotu wesel. 

- Jest taki scenariusz analizowany, że w przypadku, jeżeli po świętach (wielkanocnych) byśmy mieli już to apogeum zachorowań za sobą, to będziemy przywracali wszystkie te sektory i branże, które były dotknięte do tej pory obostrzeniami. Oczywiście, techniką delikatnych kroków, czyli nie od razu na 50 osób wesele, tylko wprowadzając ostrożniejsze limity - poinformował Niedzielski. 

Najnowsze dane

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 15 829 osób. Zmarło 263 chorych.

To trzeci dzień z rzędu z liczbą zakażeń powyżej 15 tys. W czwartek mówiliśmy o 15 250 zakażeniach i 289 ofiarach śmiertelnych, z kolei w środę o 15 698 przypadkach i 309 zgonach. 

Ładowanie...

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

552
46
1323
70
2691
106
351
9
1524
32
325
17
1575
44
438
13
1095
32
1999
73
780
55
349
10
354
24
881
46
641
13
724
26

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne