Reklama

Reklama

Nowe obostrzenia. Maciej Wąsik: Policja zintensyfikuje kontrole

15 tys. funkcjonariuszy policji kontroluje przestrzeganie przepisów sanitarnych. Doszło do ponad 30 tys. interwencji - przekazał wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik.

Policja przez weekend stwierdziła 7 tys. wykroczeń karanych mandatami, wnioskami do sądu i pouczeniami - przekazał wiceminister Wąsik.

Jak podkreślił, policja "zintensyfikuje działania" w tym kierunku.

Przypomnijmy, że od soboty obowiązują nowe, surowsze obostrzenia epidemiczne w całym kraju.

Informacje policji

Rzecznik KGP Mariusz Ciarka poinformował, że aby ograniczyć transmisję wirusa, policjanci kontrolują, czy przestrzegane są wprowadzone zasady. - Nakazy, zakazy i ograniczenia reguluje ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku, a szczegółowo możliwe ograniczenia wymienione są w art. 46b - tłumaczył inspektor.

Reklama

- Przez ostatnie dwa dni, sobotę i niedzielę po wprowadzeniu ograniczeń w całym kraju policjanci nałożyli 4839 mandatów oraz sporządzili 976 wniosków do sądu o ukaranie w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa maseczką - przekazał Ciarka.

Wskazał, że policjanci skontrolowali ponad 4,7 tys. pojazdów transportu publicznego, ponad 11,2 tys. obiektów handlowych oraz 123 miejsca, gdzie organizowane są wesela i 124 miejsca, gdzie organizowane są dyskoteki, sprawdzając, czy przestrzegane są zasady epidemiczne.

- Cały czas kontrolujemy również osoby skierowane na kwarantannę, tylko przez ostatnie dwie doby przeprowadziliśmy ponad 701 tys. takich kontroli - podał.

- Pamiętajmy, że od naszego zdyscyplinowania zależy, jak bardzo zostanie ograniczona transmisja wirusa a dzięki temu odciążona służba zdrowia - dodał.

Przypomniał także, że inspektor sanitarny za nieprzestrzeganie wprowadzonych nakazów, ograniczeń i zakazów może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł, a funkcjonariusze mogą nałożyć mandat karny zgodnie z art. 116 Kodeksu wykroczeń.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy