Reklama

Reklama

Nowa szczepionka już wkrótce? "Będzie i w Polsce"

- Na środowy poranek wstępny plan zakładał, że EMA zarejestruje szczepionkę firmy Novavax w połowie czerwca, termin może się jednak przesunąć - przyznał szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk rano w rozmowie w radiu RMF FM był pytany o doniesienia dotyczące nowej szczepionki przeciw COVID-19. - Szczepionka firmy Novavax w połowie czerwca może być zarejestrowana przez EMA. Jeżeli tak się stanie, to będzie kolejna szczepionka dostępna na terenie Unii Europejskiej i również w Polsce - poinformował.

W późniejszej rozmowie z PAP doprecyzował, że termin ten był aktualny na środowy poranek.

- Według wstępnych informacji, aktualnych na środowy poranek, EMA miała się zająć rejestracją szczepionką Novavax do 17 czerwca, ale termin był już zmieniany, więc trzeba się liczyć, że może dojść do kolejnego przesunięcia - zaznaczył.

Reklama

Prawie połowa pełnoletnich po pierwszej dawce

Polityk podał, że 74 proc. Polaków powyżej 70. roku życia zaszczepiło się pierwszą dawką lub zarejestrowało na szczepienie pierwszą dawką, które nastąpi w najbliższych tygodniach. - Te statystyki w grupie 70-79 lat są lepsze niż w grupie 80-89 - dodał.

Przekazał ponadto, że do tej pory 48 proc. osób pełnoletnich zarejestrowało się lub zaszczepiło się pierwszą dawką.

Dworczyk powtórzył, że teraz przechodzimy z czasów, gdzie największym wyzwaniem był dostęp do szczepionek, do okresu, gdzie najważniejsze będzie przekonywanie Polaków do szczepień. Pytany, czy jednym z ułatwień będzie to, że każdy, kto zaszczepił się poza miejscem zamieszkania - mógł się teraz zaszczepić w swojej miejscowości, odpowiedział, że jest to jeden z pomysłów na zachętę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama