Reklama

Reklama

Noszenie maseczek, zakrywanie ust i nosa. Nowe, szczegółowe wytyczne

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie regulujące zasady zakrywania ust i nosa w związku z epidemią. Kto i gdzie musi nosić maseczkę? Poniżej przedstawiamy nowe, szczegółowe wytyczne.

Zgodnie z rozporządzeniem, od czwartku (16 kwietnia) do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki.

Zakłady pracy, urzędy, sklepy, banki, kościoły

Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczyć będzie m.in. zakładów pracy (w tym także biur) - z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym zakładzie obsługę klientów lub interesantów; budynków użyteczności publicznej - z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym budynku obsługę klientów lub interesantów.

Reklama

Maseczki trzeba będzie nosić w miejscach ogólnodostępnych - na drogach i placach, a także w budynkach przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.

W autobusie, na rowerze, pieszo

Jak czytamy w rozporządzeniu, obowiązek zakrywania ust i nosa będzie dotyczyć wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w tym po drogach, nie tylko publicznych). 

Dotyczy to zatem poruszania się: środkami komunikacji publicznej, rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą, pieszo oraz pojazdami samochodowymi (w tym w ramach komercyjnego przewozu osób) - w przypadku tego ostatniego, gdy jadą nim osoby sobie obce (inne niż wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące).

Czy dziecku też zakładać maseczkę?

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa. 

W uzasadnieniu rozporządzenia wskazano także, iż z uwagi na liczne postulaty, a przede wszystkim stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii zdecydowano, że granicą, od której dzieci będą miały obowiązek zakrywania ust i nosa, jest wiek czterech lat.

Czytaj również:

Jak prawidłowo zasłaniać usta i nos? 

Gdzie można kupić maseczkę?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje