Reklama

NOP po szczepieniu przeciw COVID-19. Pierwsze odszkodowanie

Przyznano pierwsze odszkodowanie w związku z wystąpieniem niepożądanego odczynu poszczepiennego. Pacjent z woj. mazowieckiego, u którego zdiagnozowano zespół Guillain-Barré, otrzyma 45 tys. zł z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych – poinformowano w piątek na stronach rządowych.

"Zespół Guillain-Barré to bardzo rzadko występujące zaburzenie nerwów obwodowych, prowadzące do osłabienia lub porażenia mięśni, uwzględnione w charakterystyce szczepionek Vaccine Janssen oraz Vaxzevria. Opinia medyczna zespołu ds. świadczeń działającego przy rzeczniku potwierdziła, że 64-dniowy pobyt pacjenta w szpitalu wynikał z działania niepożądanego szczepionki" - wyjaśnił rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

NOP-y po szczepieniu przeciw COVID-19. Wpłynęło 600 wniosków

Od 12 lutego można składać wnioski do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. W tym roku o pieniądze mogą ubiegać się osoby, które zmagały się z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP) po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19.

Reklama

Fundusz Kompensacyjny, obsługiwany przez Rzecznika Praw Pacjenta, zapewnia wsparcie finansowe osobom, które doznały poważnych odczynów poszczepiennych, stanowiąc rozszerzenie dotychczasowej odpowiedzialności związanej z zastosowaniem szczepionek.

Jak poinformowało biuro RPD, na bieżąco rozpatrywane są wnioski i prowadzone postępowania administracyjne zmierzające do ustalenia zasadności przyznania świadczenia i o jego wysokości.

Od 12 lutego do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 600 wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. "Duże zainteresowanie Funduszem ze strony pacjentów nie zmienia jednoznacznej oceny, że szczepienia ochronne zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, będąc przy tym jednym z największych osiągnięć medycyny" - podkreślono w komunikacie.

Od końca grudnia 2020 r. wykonano w Polsce ponad 53,8 mln szczepień przeciw COVID-19. Zgłoszono 18,5 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych, co stanowi 0,034 proc. ogółu szczepień. Zdecydowana większość NOP-ów miała przy tym łagodny charakter. 

"Z wnioskiem do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia zwróciła się dotąd, statystycznie rzecz ujmując, jedna na 37 tys. osób zaszczepionych" - podano.

Czytaj też: NOP-y po szczepionkach mRNA przeciw COVID-19. Wyniki badań

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Kto może dostać pieniądze?

O świadczenie mogą ubiegać się osoby, u których stwierdzono niepożądany odczyn po szczepieniu przeciw COVID-19 skutkujący pobytem w szpitalu przez co najmniej 14 dni. Na rekompensatę mogą liczyć także ci, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny powodujący konieczność obserwacji w szpitalu. 

"Jeśli doznałeś wstrząsu anafilaktycznego, możesz liczyć na 3 tys. zł, gdy udzielono Ci pomocy w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć, oraz 10 tys. zł, jeśli wymagałeś hospitalizacji trwającej do 14 dni" - informuje RPP.

Z każdym kolejnym dniem spędzonym w szpitalu, spowodowanym wstrząsem bądź innymi NOP-ami, kwoty pójdą w górę. Ostateczna suma świadczenia będzie zależała od czasu spędzonego w szpitalu: 14-30 dni - 10-20 tys. zł, 31-50 to z kolei 21-35 tys. zł, w przypadku 91-120 dni hospitalizacji pacjent może liczyć na 66-89 tys. zł.

Maksymalna kwota świadczenia to 100 tys. zł.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NOP-y | szczepienie przeciw COVID-19

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy