Reklama

Reklama

Nieważna data dzienna. Od 28 kwietnia cały rocznik 1991 do rejestracji na szczepienia

28 kwietnia zostanie uruchomiona rejestracja dla osób pomiędzy 30. a 39. rokiem życia, które zgłosiły wcześniej chęć zaszczepienia. W przypadku osób uroczonych w 1991 roku nie ma znaczenia dzienna data urodzenia.

Osób pomiędzy 30. a 39. rokiem życia, które wypełniły wcześniej formularz elektroniczny i zgłosiły chęć zaszczepienia, jest około 400 tys.  

Jak potwierdzono we wpisie na Twitterze z konta Narodowego Programu Szczepień, w przypadku trzydziestolatków, czyli osób urodzonych w 1991 roku, nie ma znaczenia data dzienna urodzenia. Rejestracja dotyczy całego rocznika. 

Oznacza to, że także osoby urodzone między 29 kwietnia a 31 grudnia 1991 będą mogły niebawem otrzymać odpowiednie skierowania na szczepienia przeciw COVID-19.

W przypadku osób, które nie wyraziły między styczniem a marcem chęci zaszczepienia za pomocą formularza elektronicznego dostępnego w serwisie gov.pl, rejestracja rozpocznie się 4 maja. 

Reklama

Zobacz także: Premier Mateusz Morawiecki zaszczepił się AstraZenecą

4 maja otwarta zostanie także rejestracja dla osób z grupy wiekowej 18-29 lat, które wypełniły formularz chęci zaszczepienia. To około 340 tysięcy osób.

W przypadku osiemnastolatków - tak jak w przypadku trzydziestolatków - nie jest ważna data urodzenia. Rejestrować może się cały rocznik 2003. 

Na razie program szczepień nie obejmuje dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Kwestia dawców krwi

Jeden z internautów zapytał także, czy honorowi dawcy krwi będą szczepieni poza kolejnością. "Nie ma planów dotyczących szczepienia krwiodawców poza kryterium rocznika. Warto pamiętać, że w ramach roczników występuje wiele osób z różnego rodzaju chorobami współistniejącymi - musimy patrzeć na sprawę szerzej i chronić najbardziej potrzebujących. Dlatego wiek decyduje' - odpisano na profilu #SzczepimySię.Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama