Reklama

Reklama

Niepożądane odczyny poszczepienne u pracowników oświaty

U nauczycieli oraz pracowników zatrudnionych w placówkach oświatowych odnotowano 2172 niepożądanych odczynów poszczepiennych po szczepionce firmy Pfizer, 59 po szczepionce firmy Moderna i 1446 - po szczepionce firmy AstraZeneca - przekazała wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Wiceminister zdrowia wraz z wiceminister edukacji i nauki Marzeną Machałek przedstawiała w środę na posiedzeniu połączonych sejmowych komisji: edukacji, nauki i młodzieży oraz zdrowia informacje na temat szczepień ochronnych przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w placówkach oświatowych.

Na szczepienia przeciw COVID-19 zarejestrowano 517 tys. nauczycieli pracujących w oświacie i pracowników oświaty. Zaszczepionych zostało 81 proc. z nich - przekazała Machałek.

30 zgonów, które są skojarzone z podaniem szczepionki

Goławska pytana była przez posłów m.in. o niepożądane odczyny poszczepienne (nop) w przypadku szczepień przeciw COVID-19. W Polsce szczepienia prowadzone są trzema szczepionkami od firm: Pfizer, Moderna i AstraZeneca.

Reklama

Wiceminister zdrowia podała, że jeśli chodzi o szczepienia preparatem firmy Pfizer, do tej pory w Polsce odnotowano 2172 zgłoszenia niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 57 ciężkich, 345 poważnych i 1770 łagodnych. Dla szczepionki Moderna odnotowano 59 zgłoszeń nop, z czego 49 łagodnych, osiem poważnych, dwa ciężkie, a dla szczepionki AstraZeneca zgłoszono 1446 nop, z czego cztery ciężkie, 136 poważne i 1306 łagodne. Zaznaczyła, że są to dane na 2 marca.

- Mamy zidentyfikowanych 30 zgonów, które są skojarzone z podaniem szczepionki. Natomiast nie jest potwierdzone sekcją zwłok, że była to jedyna przyczyna zgonu - poinformowała Goławska.

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęto 27 grudnia ubiegłego roku.

Szczepienia w Polsce

W Polsce podano dotychczas 4 086 863 dawki szczepionki - 2 641 693 pierwszej i 1 445 170 drugiej - poinformowano w środę na rządowej stronie gov.pl. Podano na niej także, że od początku szczepień w Polsce przeciw COVID-19, po iniekcjach zgłoszono 4 464 niepożądane odczyny, w tym większość łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

Szczepienia nauczycieli rozpoczęły się 12 lutego. Nauczyciele szczepieni są preparatem firmy AstraZeneca.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Ładowanie...
Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy