Reklama

Reklama

Niepożądane odczyny poszczepienne. Dane sanepidu

Ponad 14,5 tys. zgłoszeń o niepożądanych odczynach poszczepiennych wpłynęło do tej pory do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 12 tys. 251, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia uznano za łagodne.

Od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień, czyli od 27 grudnia 2020 r., gdy zaszczepiono pierwszą osobę w Polsce, we wszystkich punktach podano w sumie ponad 35 mln 824 tys. dawek.

Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać.

Omdlenia, duszności, zawroty głowy

Inne odczyny - poza łagodnymi, czyli zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia - jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka, zawroty głowy, tachykardia (zaburzenia rytmu serca - red.), zakrzepica żył głębokich, porażenie splotu barkowego, chwilowy spadek ciśnienia tętniczego.

Reklama

Eksperci podnoszą, że po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 każda osoba proszona jest o pozostanie przez określony czas w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.

Informację o rozpoznaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych lekarz zgłasza do powiatowego sanepidu w ciągu 24 godzin od podejrzenia lub rozpoznania odczynu. Po wystąpieniu NOP prowadzone jest dochodzenie, czy pozostawał on w związku przyczynowo-skutkowym ze szczepieniem. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama