Reklama

Reklama

Niepożądane odczyny po podaniu ponad 38,67 mln szczepionek przeciw COVID-19. Rząd podał dane

Po podaniu w Polsce ponad 38 mln 671 tys. szczepionek przeciw COVID-19 zgłoszono mniej niż 16 tys. niepożądanych odczynów (NOP), w większości łagodnych – wynika z danych udostępnianych na rządowych stronach.

Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 38 671 357 dawek.

We wtorek dzienna liczba szczepień wyniosła 37 141.

Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych to 15 769; większość z nich łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny - poza łagodnymi - jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

Reklama

Szczepienia w Polsce

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 19 846 726 osób. Łącznie do Polski dostarczono 67 462 960 dawek, z których 40 677 010 dotarło do punktów szczepień.


Trzecia dawka szczepienia

Szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski na wtorkowej konferencji prasowej przekazał, że resort przygotowuje się do podania trzeciej dawki szczepionki dla wszystkich osób dorosłych w Polsce. - Planujemy, że ten proces wystawiania skierowań dla osób, które pół roku temu miały podaną ostatnią dawkę będzie uruchomiany 2 listopada - mówił.

Przypomniał o stanowisku Rady Medycznej, która zarekomendowała możliwość podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 18. roku życia. Niedzielski poinformował, że zespół działający przy ministrze zdrowia najpóźniej w środę wyda w tym zakresie rekomendację.

Dawka przypominająca szczepionki

Zgodnie z wcześniejszą rekomendacją Rady Medycznej przy premierze, podawana jest już trzecia dawka szczepionki, w celu poprawy, utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu, dla chętnych osób powyżej 50 lat oraz pracowników ochrony zdrowia mających bezpośredni kontakt z pacjentem.

Przypominającą dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej sześciu miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19. 

Szczepienie jest wykonywane preparatem firmy Pfizer/BioNTech, niezależnie od rodzaju szczepionki zastosowanej uprzednio podczas szczepienia podstawowego I i II dawką.

Niezależnie od tego dawka dodatkowa uzupełniająca podawana jest osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy