Reklama

Reklama

Niepokojące dane. Rzecznik MZ: Podążają za województwem warmińsko-mazurskim

Ministerstwo Zdrowia jest zaniepokojone sytuacją epidemiczną w kolejnych województwach. Podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz wskazał na woj. pomorskie i lubuskie, które "podążają pod względem liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców za woj. warmińsko-mazurskim". Zakażeń przybywa też na południu. Niewykluczone są dodatkowe obostrzenia.

- W ślad za woj. warmińsko-mazurskim usilnie podążają woj. pomorskie, w którym notujemy blisko 36 zakażeń na 100 tys. dziennie, i woj. lubuskie, gdzie przekroczyliśmy 30 zakażeń na 100 tys. - wyliczył rzecznik MZ. 

Reklama

Jak dodał, nie ma żadnego uprzywilejowanego regionu i jeżeli woj. pomorskie będzie podążało tą samą drogą zakażeń jak warmińsko-mazurskie, to "logicznym jest, że będzie konieczna taka sama decyzja".

"Mogą dołączyć do województw północnych"

Od soboty w całym kraju zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie maseczkami. Równocześnie w woj. warmińsko-mazurskim, ze względu na wzrost zakażeń, zamknięte będą szkoły, hotele, baseny, instytucje kultury czy galerie handlowe.

Andrusiewicz, odnosząc się do sytuacji w samym woj. warmińsko-mazurskim, zaznaczył, że nadal odnotowuje się tam stały wzrost zakażeń. Obecnie to blisko 48 zakażeń na 100 tys. mieszkańców dziennie. Ponadto zauważył, że na południu Polski - w woj. dolnośląskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim czy świętokrzyskim - postępuje dobowy wzrost zakażeń, choć nadal liczba zakażeń nie jest jeszcze tak duża.

- Te dzienne wzrosty o 50 proc. pokazują, że w niedługim czasie te województwa mogą dołączyć do województw północnych, jeżeli nie będziemy przestrzegać zaleceń sanitarno-epidemiologicznych - ostrzegł. Dodał, że to świadczy o tym, że "ta trzecia fala na południu rośnie".

Andrusiewicz zaapelował o rozwagę, szczególnie w nadchodzący weekend, bo właśnie w takich dniach przyjęte zasady bezpieczeństwa są w dużym stopniu łamane.

Trafność testów

Rzecznik zwrócił też uwagę na to, że liczba wystawionych przez POZ zleceń na testy diagnostyczne nie spada poniżej 50 tys. 

Poruszył też kwestię wzrostu ich trafności. - To mniej więcej 20 proc. w skali kraju, ale w woj. warmińsko-mazurskim to ponad 30 proc. trafności testów - dodał.

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia można zobaczyć TUTAJ

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom – darmowy program TUTAJ

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje