Reklama

Reklama

Nieoficjalnie: Ponad 36 500 nowych zakażeń koronawirusem

Ponad 36 500 nowych przypadków koronawirusa odnotowano w ciągu ostatniej doby w Polsce - ustaliło radio RMF FM. Wariant Omikron ma odpowiadać za 45 proc. zakażeń. Jeśli dane te się potwierdzą, będzie to oznaczać wzrost liczby zakażeń o 88 procent, w porównaniu do sytuacji z poprzedniego wtorku.

Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarza RMF FM wynika, że w ciągu ostatniej doby w kraju odnotowano ponad 36 500 nowych zakażeń, w tym za 45 proc. nowych przypadków odpowiada wariant Omikron.

Wzrost o 88 proc. w ciągu tygodnia

Tydzień temu, 18 stycznia, Ministerstwo Zdrowia informowało o 19 652 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarło wówczas 377 osób z COVID-19.

Jeśli informacja o 36,5 tys. zakażeniach potwierdzi się, oznaczać to będzie wzrost o 88 procent w porównaniu do sytuacji z poprzedniego wtorku.

We wtorek 24 stycznia resort zdrowia informował o 29 100 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły dwie osoby.

Reklama

Spotkanie z premierem Morawieckim ws. walki z pandemią COVID-19

We wtorek o godz. 13 w KPRM rozpocznie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami partii politycznych ws. dalszej walki z pandemią COVID-19. Szef rządu mówił, że wierzy, iż spotkanie pozwoli podjąć najlepsze możliwe decyzje dotyczące zdrowia i życia Polek i Polaków.

Według dotychczasowych deklaracji, przedstawiciele wszystkich ugrupowań parlamentarnych będą obecni na spotkaniu w kancelarii premiera.

Morawiecki w weekend skierował zaproszenie do przewodniczących klubów, kół parlamentarnych oraz szefów partii politycznych na wspólne spotkanie dotyczące dalszej walki z pandemią COVID-19. Według zaproszenia, podczas spotkania mają być dyskutowane "rozwiązania prawne i systemowe, które umożliwią wykorzystanie skutecznych narządzi zapobiegających rozwojowi pandemii w Polsce".

"Wierzę, że (spotkanie) będzie owocne i pozwoli nam na podjęcie kolejnych najlepszych możliwych decyzji dotyczących zdrowia i życia wszystkich Polek i Polaków" - oświadczył premier w mediach społecznościowych.

PiS na spotkaniu ma reprezentować szef klubu Ryszard Terlecki, szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos oraz rzeczniczka ugrupowania Anita Czerwińska. W spotkaniu ma uczestniczyć także delegacja Koalicji Obywatelskiej - jej skład ma być znany we wtorek rano. Lewicę będą reprezentować wiceprzewodniczący klubu: Marcelina Zawisza, Katarzyna Ueberhan i Tomasz Trela; Koalicję Polską-PSL - szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, Polskę 2050 przewodnicząca koła parlamentarnego Hanna Gill-Piątek, a Kukiz'15 - prawdopodobnie poseł Jarosław Sachajko. Udział we wtorkowym spotkaniu potwierdzili również przedstawiciele Konfederacji i Porozumienia Jarosława Gowina.

Priorytety Ministerstwa Zdrowia

W opublikowanej w ubiegłym tygodniu przez Ministerstwo Zdrowia strategii walki z COVID-19, opracowanej na piątą falę pandemii zapisano, że to, co obecnie jest priorytetem - a co w dużej mierze wynika ze specyfiki przebiegu zakażenia odmianą Omikron, jaką jest szybszy rozwój choroby - to przede wszystkim: wzmacnianie i promowanie znaczenia szczepień ochronnych oraz zwiększenie dostępności testów na COVID-19.

Zgodnie ze strategią wdrażane mają być rozwiązania wzmacniające opiekę ambulatoryjną, czyli przeznaczoną dla pacjentów we wczesnym stadium choroby lub po przebytej chorobie, których leczenie nie wymaga hospitalizacji. 

Wśród priorytetów jest także zwiększanie bazy dla leczenia szpitalnego. Aktualne - jak podkreślono w dokumencie - pozostają m.in. zasady zachowania dystansu społecznego, stosowania dezynfekcji i noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy