Reklama

Reklama

Niedzielski: Do końca września szczepienie przeciw COVID-19 będzie nieodpłatne

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek, że do końca września jest gwarancja, że szczepienie na COVID-19 będzie nieodpłatne. Polityk ostrzegł także, że "istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia".

Minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem programu "Sedno sprawy" w Radiu Plus. Niedzielski wyjaśnił, że szczepienia na COVID-19 nie będą odpłatne co najmniej przez kwartał.

Niedzielski: gwarancja do końca września

- Do końca września jest gwarancja, że szczepienie na COVID-19 będzie nieodpłatne - powiedział. - Prowadzimy różne analizy i dyskusje. Przede wszystkim gwarantujemy, że do końca września na pewno te warunki szczepień się nie zmienią, czyli każdy, kto chce się zaszczepić do końca września, na tych samych warunkach będzie mógł to uczynić - zapewnił minister.

Przypomniał, że sama usługa szczepienia kosztuje 60 zł - tyle NFZ refunduje przychodniom za jego wykonanie.

Reklama

Z kolei prof. Andrzej Horban, ekspert Rady Medycznej przy premierze i krajowy konsultant w dziedzinie wirusologii wyjaśnił, że w dyskusji dotyczącej opłat "chodzi o odpłatność za wykonanie szczepienia". - To jest na razie bardzo luźna dyskusja, bardzo luźna przymiarka - powiedział ekspert na antenie rozgłośni.

Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia. Minister zdrowia zwrócił uwagę, że to, co działo się z epidemią w Wielkiej Brytanii, po około miesiącu rozpoczyna się również w Polsce.

- Teraz mamy apogeum zakażeń w Wielkiej Brytanii (...). U nas ewentualność pojawienia się tej czwartej fali to jest prawdopodobnie druga połowa sierpnia. Pod tym względem, jeśli ten przejściowy wzrost zachorowań miałby miejsce we wrześniu (...), to siłą rzeczy maseczki pozostaną tym obostrzeniem - zaznaczył polityk. - Musimy przyzwyczaić się do noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych - powiedział w Radiu Plus minister zdrowia.

Powrót maseczek na jesieni?

- Jeśli nastąpi wzrost zakażeń, obowiązek noszenia maseczek w zamkniętej przestrzeni wróci we wrześniu - powiedział minister zdrowia. Wcześniej resort zdrowia zapowiadał, że w jeśli pandemia nie będzie się rozwijać gwałtownie obowiązek ten zniknie po wakacjach.

W Polsce jak dotąd zaszczepione pełną dawką (dwiema dawkami szczepionki dwudawkowej lub preparatem jednodawkowym) zostały 12 mln 682 tys. 542 osoby.

Wykonano w sumie 28 mln 447 tys. 379 szczepień.

Reklama

Reklama

Reklama