Reklama

Reklama

Niedzielski: Apogeum zakażeń i hospitalizacji mamy za sobą

"​Apogeum zakażeń i hospitalizacji w IV fali mamy za sobą. Zaczynająca się od jutra trzytygodniowa przerwa w nauce stacjonarnej powinna przyspieszyć spadki" - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Apogeum zakażeń i hospitalizacji w IV fali mamy za sobą. Zaczynająca się od jutra trzytygodniowa przerwa w nauce stacjonarnej powinna przyspieszyć spadki. Zejście z wysokich poziomów zakażeń i hospitalizacji jest konieczne w kontekście ryzyk związanych z Omikronem" - napisał Niedzielski.

Od 15 grudnia zaostrzono w Polsce limity osób. W restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych limit został obniżony do 30 proc. Zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19.

Reklama

Dodatkowo w kinach obowiązuje zakaz jedzenia i picia podczas seansów. Zamknięte są też kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie noc sylwestrowa..

"Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym - maksymalnie 100 osób (limit nie dotyczy osób, które mają certyfikat COVID-19)" - podkreślono.

Nauka zdalna. Szkoły zamknięte do 9 stycznia

Z kolei uczniowie szkół podstawowych i średnich uczyć będą się zdalnie od 20 grudnia do 9 stycznia. Żłobki i przedszkola działają bez zmian.

Jak podano dalej, zmiany objęły także testowanie na COVID-19. Każda osoba, która przyleci do Polski spoza strefy Schengen, będzie musiała wykonać test nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. "Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania" - zaznaczono.

Również obowiązek testowania wprowadzono od 15 grudnia dla współdomowników osoby zakażonej koronawirusem. "W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania. Zaszczep się - chroń siebie i swoich bliskich!" - podkreślono.

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce

W niedzielę ministerstwo zdrowia poinformowało o 15 976 nowych zakażeniach koronawirusem. Resort przekazał, że zmarło 70 osób z COVID-19.

Nowe przypadki zakażeń wykryto u osób z województw: śląskiego (2329), mazowieckiego (2040), wielkopolskiego (1891), małopolskiego (1585), dolnośląskiego (1560), pomorskiego (1049), łódzkiego (860), kujawsko-pomorskiego (777), zachodniopomorskiego (745), opolskiego (650), lubuskiego (625), warmińsko-mazurskiego (457), podkarpackiego (448), świętokrzyskiego (368), lubelskiego (303), podlaskiego (171).

MZ podało, że w informacjach o 118 zakażeniach nie podano adresu. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna.

Poinformowało ponadto, że na COVID-19 zmarło 17 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 53 osoby.

Tydzień temu, 12 grudnia zanotowano 19 452 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarło 65 osób.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne