Reklama

Reklama

Nie tylko Polska. Kolejne kraje chcą zmiany umowy z Pfizerem i Moderną

Słowacja, Litwa, Węgry, Rumunia czy Bułgaria chcą, wzorem Polski, zmiany umowy z Pfizerem i Moderną - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Po tym jak Polska ogłosiła, że zrywa kontrakt, Bratysława miała wysłać Warszawie... list z gratulacjami - czytamy.

"Dziś odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Moderny w sprawie dostaw szczepionek, a na początek przyszłego tygodnia zaplanowano dalsze rozmowy z Pfizerem. Chodzi o przyszłość dostaw ok. 70 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. Polska odmawia ich przyjęcia" - czytamy w czwartkowym wydaniu "DGP".

Jak wyjaśniono, z informacji "DGP" wynika, że wzorem Polski do zmiany umów mają przygotowywać się m.in. Słowacja, Litwa, Węgry, Rumunia i Bułgaria.

"Z naszych informacji wynika, że tuż po tym, jak Polska ogłosiła, że zrywa umowę na dostawy, Bratysława miała wysłać Polakom list z gratulacjami. Teraz razem z innymi państwami regionu zastanawia się nad przeformułowaniem umowy" - napisano.

Reklama

Słowacja przekazała szczepionki Belize

Zwrócono uwagę, że u wszystkich zamówienia przekraczają potrzeby. "Słowacja, gdzie poziom wyszczepienia jest jeszcze niższy niż w Polsce, ma na rok 2022 zakontraktowanych ponad 7 mln dawek szczepionki - czyli więcej niż liczba obywateli. Kilka dni temu minister zdrowia Vladimír Lengvarský przekazał 124 tys. dawek szczepionki Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech karaibskiemu państwu Belize" - czytamy w "DGP".

Przypomniano, że pod koniec kwietnia ministerstwa zdrowia Holandii, Niemiec oraz Czech przekonywały w rozmowie z "DGP", że nie planują wprowadzać żadnych zmian do swoich kontraktów z Pfizerem. 

"Teraz - jak się dowiadujemy - m.in. Francja rozpoczęła własne negocjacje z producentem" - zaznaczono. W rozmowy zaangażował się prezydent Emmanuel Macron.

"Jedną z opcji jest zamiana szczepionek na inne produkty lecznicze tej samej firmy" - powiedział "DGP" jeden z rozmówców. "Polska zaproponowała firmie podobne rozwiązanie, choć to skomplikowane, bo skala jest ogromna" - wskazano.

Ogromny koszt szczepionek

Przypomniano, że "zamówienia szczepionek są warte 6 mld zł, a roczny budżet na wszystkie leki to ok. 18,3 mld zł.

Podkreślono, że "Polska apelowała o wydłużenie terminów dostaw nawet do 10 lat, a także przełożenie płatności lub w ogóle anulowanie części dostaw".

"W przypadku Moderny, z którą umowy jeszcze nie wypowiedzieliśmy, zgodnie z naszymi informacjami, producent sam zaproponował zmianę zapisów. Chodzi przede wszystkim o bardzo elastyczne podejście do dostaw i płatności" - napisano. "W tym przypadku nie ma możliwości zamiany na inne preparaty - bowiem Moderna, w odróżnieniu od Pfizera, ma bardzo ubogie portfolio, jeżeli chodzi o inne terapie" - wyjaśniono.

Zwrócono uwagę, że "rozmowy dotyczą w sumie 79 mln dawek (z czego 12 mln to Moderna) za ok. 7 mld zł".

Przypomniano, że "już teraz w magazynach leży 25 mln sztuk preparatu". "Z ostatnich danych wynika, że dziennie zużywa się 185 dawek" - dodano. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama