Reklama

Reklama

Ministerstwo Zdrowia: Ponad milion osób przebywa w kwarantannie

Resort zdrowia poinformował w piątek o 1 068 384 osobach przebywających na kwarantannie. To o 57 623 więcej niż wczoraj. Liczba zajętych łóżek zwiększyła się o 174 i wynosi obecnie 14 453.

W szpitalach przebywa 14 253 pacjentów z COVID-19, w tym 1 074 chorych podłączonych do respiratorów.

Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 30 317 łóżek i 2 710 respiratorów.

Tydzień temu, 21 stycznia, w szpitalach przebywało 13 624 pacjentów z COVID-19, w tym  1271 chorych podłączonych do respiratorów.

MZ poinformowało też, że wyzdrowiało dotąd 3 905 776 zakażonych.

Ładowanie...


Milion osób na kwarantannie. "Techniczny lockdown"

- Milion osób w kwarantannie to liczba bardzo duża, a należy się spodziewać jeszcze większych. Tak potężne liczby osób w izolacji to techniczny lockdown. Niewprowadzony przepisem, a spowodowany rozwojem pandemii, ale efekt jest taki sam - część pracowników nie pracuje, bo jest w izolacji, część pracuje, ale zdalnie - komentuje w rozmowie z Interią prof. Andrzej Fal.

Reklama

Zdalnie działają obecnie w Polsce też uczniowie - od czwartku część dzieci i nastolatków uczy się w ten sposób. Przed komputerami zasiedli uczniowie klas V-VIII i szkół średnich.


Ile trwa kwarantanna?

Jak wskazuje prof. Fal, wiele krajów na świecie zmaga się z problemem "technicznego lockdownu", dlatego część z nich skraca okres kwarantanny. Tak zrobiła także Polska - od wtorku 25 stycznia czas izolacji wynosi siedem, a nie jak wcześniej 10 dni.

- Wydaje się to dziś dopuszczalne ze względu na specyfikę Omikronu, który jest bardziej zakaźny niż wcześniejsze warianty SARS-CoV-2, ale szybciej spada jego ilość w organizmie - w wydzielinie z nosa, śluzie, plwocinie, zatem człowiek szybciej przestaje zakażać - dodaje prof. Fal.

Kwarantanna a Omikron

Prof. Magdalena Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówi, że coraz częściej w środowisku medycznym słyszy się głosy o nieskuteczności systemu kwarantann w obliczu masowych zakażeń wywoływanych wariantem Omikron.

- Ideałem byłaby samokontrola i stosowanie izolacji osób chorych. Czy na pewno sprawdziłoby się to w naszym społeczeństwie? Nie wiem, ale wszyscy widzimy masowość zakażeń i system kwarantanny po prostu staje się niewydolny, ogranicza funkcjonowanie wielu dziedzin życia. Na pewno konieczna jest izolacja osób chorych. Kwestia kwarantanny powinna zostać gruntownie przemyślana w obliczu zmieniającej się sytuacji epidemicznej. Dobrze, że kwarantanna została przynajmniej skrócona - powiedziała prof. Marczyńska. 


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy