Reklama

Reklama

Ministerstwo Zdrowia: Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

Jest dziewięć kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w sobotę po południu Ministerstwo Zdrowia. Łącznie zostały już zakażone 93 osoby, dwie zmarły. Wcześniej w sobotę rano poinformowano o szesnastu nowych przypadkach w kilku województwach.

Najnowsze potwierdzone przypadki dotyczą dwóch osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), jednej z woj. wielkopolskiego (Poznań), jednej z woj. lubelskiego (Lublin) i pięciu z województwa łódzkiego (Łódź).

Wcześniej resort przekazał, że nowe przypadki - ujawnione w sobotę rano - dotyczą: dwóch osób z woj. pomorskiego, jednej z woj. opolskiego, dwóch osób z woj. świętokrzyskiego (Starachowice), trzech z woj. dolnośląskiego (dwa to Wrocław i jeden Bolesławiec), pięć z woj. lubelskiego (Lublin) oraz trzech z woj. łódzkiego (Łódź).

"Potwierdzony został kolejny przypadek zarażenia koronawirusem u mieszkanki powiatu poznańskiego. Kobieta w średnim wieku przebywała w kwarantannie. Dziś trafiła do szpitala w Poznaniu po dodatnim wyniku badań próbek w laboratorium" - poinformował Tomasz Stube z z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Jak dodał, "stan zdrowia pacjentki jest określany jako dobry".

Reklama

Na terenie województwa lubelskiego mamy pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowała rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Jak dodała, nowe zakażenia dotyczą jednej osoby starszej z powiatu janowskiego, dwóch osób w średnim wieku z tego samego powiatu oraz dwóch osób młodych z powiatu lubelskiego. "Stan wszystkich tych osób jest dobry" - zaznaczyła rzeczniczka. Osoby te trafiły na oddziały zakaźne do różnych szpitali w woj. lubelskim.

Strzępka dodała, że ze względu na ochronę danych osobowych oraz tajemnicę lekarską nie będą udzielane szczegóły dotyczące tożsamości pacjentów, a wszystkie nowe, istotne informacje będą przekazywane drogą komunikatów prasowych.

Zakażony młody mężczyzna i dwóch nastolatków

Kolejne trzy nowe przypadki koronawirusa potwierdzono na terenie woj. łódzkiego - poinformowała rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. Zakażony młody mężczyzna i dwóch nastolatków są w stanie dobrym. W Łódzkiem jest łącznie osiem zachorowań z powodu COVID-19. "W województwie łódzkim są trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wyniki dotyczą młodego mężczyzny oraz dwóch nastoletnich chłopców. Wszyscy troje mieli kontakt z osobą zakażoną. Są mieszkańcami województwa łódzkiego" - podała Zalewska.

Jak dodała, zakażeni przebywają w szpitalu zakaźnym w Łodzi i ich stan jest dobry.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2

W sumie w łódzkim szpitalu im. Biegańskiego przebywa obecnie ośmiu pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Wszyscy są w młodym wieku. Jest wśród nich mężczyzna, który wcześniej przebywał na terenie Niemiec i Holandii, kolejny mężczyzna, który miał kontakt z osobą zakażoną oraz obywatelka Hiszpanii, która miała kontakt z osobą z Azji. Wcześniej szpital przyjął kobietę, która najprawdopodobniej zaraziła się patogenem podczas pobytu w Norwegii oraz mężczyznę, który wrócił z Niemiec.

Pierwsze przypadki w województwie świętokrzyskim

Dwa pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w województwie świętokrzyskim potwierdziło w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Pacjenci są hospitalizowani w szpitalu powiatowym w Starachowicach.

"Pacjenci byli poddani kwarantannie. Obecnie przebywają na oddziale zakaźnym szpitala w Starachowicach. Pacjenci są młodzi, a ich stan jest dobry" - powiedziała PAP w sobotę rzeczniczka prasowa wojewody świętokrzyskiego Ewa Łukomska.

Zgodnie z czwartkową decyzją wojewody świętokrzyskiego, jednoimiennym szpitalem zakaźnym będzie właśnie placówka w Starachowicach. Obecni pacjenci zostaną do poniedziałku przewiezieni do innych szpitali w regionie.

Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono na Dolnym Śląsku. Jeden nowy chory jest w Bolesławcu, a dwóch we Wrocławiu, z których jeden przebywa w kwarantannie domowej, a drugi w szpitalu przy ul. Koszarowej.

Rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu Urszula Małecka potwierdziła, że w placówce przebywa obecnie sześć osób zakażonych. "Pacjent, u którego potwierdzono zakażenie to młody mężczyzna i jest w dobrym stanie" - dodała.

Decyzja o odwołaniu imprez masowych

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego koronawirusem Ministerstwo Zdrowia poinformowało 4 marca. Od tego czasu osoby z koronawirusem były hospitalizowane m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Leżajsku, Łodzi i Lublinie.

Są dwie ofiary koronawirusa w Polsce. 12 marca zmarła 57-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Poznaniu, zaś 13 marca w szpitalu we Wrocławiu zmarł 73-letni mężczyzna.

W ostatnich dniach zapadły decyzje o odwołaniu imprez masowych oraz zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca.

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary - zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy