Reklama

Reklama

Ministerstwo Zdrowia: 49 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

W piątek wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 49 nowych przypadkach koronawirusa. To oznacza, że łącznie dzisiaj wykryto COVID-19 u 168 osób w Polsce. Tym samym bilans zakażonych w naszym kraju wynosi już 1389 osób, 16 z nich zmarło.

Nowe przypadki, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów, dotyczą: 27 osób z woj. mazowieckiego, 6 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. świętokrzyskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osób z woj. podkarpackiego oraz 1 osoby z woj. opolskiego.

Na Mazowszu potwierdzono 27 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie w województwie wykryto ich 318 - podała w piątek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Na Mazowszu nie odnotowano w piątek zgonu powiązanego z COVID-19. Dotąd wykazano trzy - w Warszawie i w Radomiu.

Reklama

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej WSSE zastrzeżono, że wycofano natomiast trzy zgony wykazane wcześniej w piątkowych komunikatach powiatowych stacji w Warszawie i w Grójcu, ponieważ zostały błędnie zweryfikowane lub brakowało dokumentacji medycznej. Po wyjaśnienia odesłano na strony powiatowe.

Na stronie PSSE w Warszawie czytamy, że wycofanie jednego z wpisanych w piątek zgonów nastąpiło "po konsultacji z laboratorium", z powodu ujemnego wyniku badania. Przy wycofaniu drugiego ze zgonów napisano natomiast, że "zgon dotyczy mieszkańca innego powiatu niż m.st. Warszawa w województwie mazowieckim".

W związku z powyższym liczba zgonów powiązanych z COVID-19 ujętych w wykazie warszawskiej stacji nie zmieniła się. O jedynych dwóch potwierdzonych śmiertelnych przypadkach w stolicy poinformowano w czwartek. Zmarli to 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta.

Na stronie PSSE w Grójcu wycofanie wpisanego w piątek zgonu wyjaśniono natomiast brakiem dokumentacji medycznej. W związku z tym w Grójcu nie odnotowano dotąd śmiertelnego przypadku.

Zachodniopomorskie: Wśród zakażonych jest dziecko

Sześć kolejnych przypadków koronawirusa zdiagnozowano u osób z Zachodniopomorskiego - podała rzeczniczka wojewódzkiego sanepidu. Wśród zakażonych jest dziecko.

Jak poinformowała w piątek wieczorem rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Kapłan, koronawirusa zdiagnozowano u pięciu osób z powiatu koszalińskiego: mężczyzny i kobiety w średnim wieku, dwóch młodych mężczyzn oraz dziecka. SARS-CoV-2 potwierdzono także u mężczyzny w średnim wieku z powiatu stargardzkiego.

"Każda z osób miała kontakt z osobą z potwierdzonym zachorowaniem na COVID-19" - podała Kapłan. Dodała, że wszyscy zakażeni przebywają obecnie w izolacji domowej.

W piątek ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie wypisany został pierwszy pacjent spośród osób zakażonych z regionu. To starszy mężczyzna, jeden z pierwszych pacjentów, u których zdiagnozowano koronawirusa w Zachodniopomorskiem.

Wrócili z zagranicy

Potwierdzono kolejne cztery przypadki zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce. Do tej pory zarażenie wirusem SARS-Cov-2 zdiagnozowano u 92 mieszkańców regionu - poinformował w piątek wieczorem Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Stube podał w komunikacie, że badania potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 u trojga mieszkańców powiatu ostrowskiego i jednego mieszkańca powiatu krotoszyńskiego. Młody mężczyzna i dwie kobiety z powiatu ostrowskiego, u których wykryto koronawirusa, wrócili z zagranicy. Ich stan określono jako dobry, przebywają w swoich domach.

"Mężczyzna w podeszłym wieku z powiatu krotoszyńskiego, w stanie średnio dobrym leży w szpitalu w Poznaniu. Miał kontakt z osobą zakażoną" - podał Stube.

Podkarpacie: Trzy kolejne przypadki

Trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w woj. podkarpackim. Do tej pory w regionie u 61 osób zdiagnozowano COVID-19 - poinformowała w piątek wieczorem rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Jak wyjaśniła, są to osoby pochodzące z powiatów jasielskiego, stalowowolskiego i jarosławskiego.

W województwie opolskim potwierdzono kolejny przypadek zakażenia koronawirusem - podało w piątek wieczorem Ministerstwo Zdrowia. Według służb wojewody to 28. przypadek zakażenia w regionie.

Jak poinformował rzecznik prasowy wojewody opolskiego, zakażony to mężczyzna w starszym wieku, mieszkaniec powiatu strzeleckiego. Jego stan jest stabilny. Przebywa na Oddziale Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Według ustaleń służb sanitarnych, został zakażony w kraju.

Przypomnijmy, że koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje