Reklama

Reklama

Ministerstwo Zdrowia: 32 tys. nauczycieli zgłosiło się do drugiej tury testowania

- Druga tura badania przesiewowego ruszyła w niedzielę, zgłosiło się do niej około 32 tys. nauczycieli - poinformował na konferencji prasowej rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, w pierwszym etapie uczestniczyło ponad 130 tys. nauczycieli.

Rzecznik wspomniał też o najnowszych badaniach skuteczności szczepionki firmy AstraZeneca. Tym preparatem od piątku mają być szczepieni nauczyciele poniżej 60 lat. W charakterystyce produktu leczniczego tę skuteczność określono na 59,5 proc.

Powiedział, że kolejne badania kliniczne prowadzone przez AstraZenekę pokazują skuteczność po pierwszej dawce na poziomie 76 proc., a po drugiej na 82 proc. - Miejmy nadzieję, że te dodatkowe dane jeszcze bardziej skłonią grupę nauczycieli do szczepienia – powiedział.

W kontekście rozpoczętej od niedzieli (7 lutego) drugiej tury testów przesiewowych wśród nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych zaznaczył, że zgłosiło się tym razem ich mniej – ok. 32 tys.

Reklama

- Kilka tygodni temu mieliśmy ponad 130 tys. nauczycieli, którzy zgłosili się do testów wraz z personelem administracyjnym. W chwili obecnej mamy zgłoszenia na poziomie 32 tys. – podsumował.

Testowanie nauczycieli

Rzecznik przypomniał, że testy przeprowadzą wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne. Na testy mogły zgłaszać się osoby, które były już testowane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych i otrzymały wynik negatywny, a chciały ponownie poddać się badaniu.

Kolejna tura testów, tym razem dla nauczycieli przedszkoli, rozpocznie się w niedzielę 14 lutego i potrwa do 19 lutego.

Pierwsze testy przesiewowe dla tej grupy zawodowej przeprowadzono między 11 a 17 stycznia, tuż przed powrotem najmłodszych dzieci do nauki stacjonarnej. Wymazy pobrano wtedy od ponad 136 tys. osób. Zakażenie wykryto u 2591 osób.

Ładowanie...
Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama