Reklama

Reklama

Minister zdrowia: Mamy w kraju 112 przypadków zakażeń wariantem Omikron

- Mamy w kraju 112 przypadków zakażeń wariantem Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski w piątek podczas konferencji prasowej. Podczas spotkania słychać było krzyki niezadowolonych mężczyzn, minister nie zareagował na nie.

Konferencja została zorganizowana tuż po przyjęciu przez Adama Niedzielskiego trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 w jednej z warszawskich aptek. 

- Farmaceuci chętnie korzystają ze szkoleń w zakresie szczepień przeciwko COVID-19 - stwierdził minister zdrowia.

- Przyśpieszyliśmy możliwość przyjęcia trzeciej dawki, z sześciu miesięcy do pięciu, korzystam z tej możliwości w miejscu, które od niedawna daje taką możliwość - dodał.

- Zbliża się Omikron, mamy dzisiaj informację, że w ramach sekwencjonowania genomu ta liczba wykrytych przypadków, wykrytych mutacji, przekroczyła już 100, dokładnie wynosi 112. Udział (Omikronu) w strukturze mutacji coraz bardziej się zwiększa - on nadal jest mały, bo jest rzędu trzech procent, ale jednak w tych ostatnich dwóch tygodniach widzimy bardzo systematyczny wzrost udziału - powiedział Niedzielski.

Reklama

- W perspektywie miesiąca, być może dłuższej czeka nas przyspieszenie liczby zakażeń i zachorowań - dodał.

- To bardzo ważne, żebyśmy wykorzystali ten miesiąc do tego, by się przygotować - stwierdził Niedzielski.

Spotkanie Niedzielskiego z mediami było zakłócane przez mężczyzn, którzy krzyczeli: "zrób coś!", "rząd pod sąd!", "wszystkich nas zabijecie!" i "czy wygrał pan hulajnogę w loterii poszczepiennej?". Kiedy minister wsiadł do samochodu, skandowali: "czmychaj chyżo!". Otoczyła ich policja.

Koronawirus w Polsce - najnowsze dane

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 11 902 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarło kolejnych 117 pacjentów z COVID-19. Tydzień temu, 31 grudnia, odnotowano 13 601 zakażeń i 638 zgonów.

Piątkowe dane mogą być zaniżone ze względu na to, że 6 stycznia był dniem wolnym od pracy, co wpływa na raportowanie. 

Z powodu COVID-19 zmarły 23 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 94 osoby. 

Liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii w Polsce wynosi 4 191 193. Zmarło 99 428 osób.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje