Reklama

Reklama

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada recovery plan

Zniesienie limitów do lekarzy specjalistów, nacisk na onkologię, kardiologię oraz powrót do profilaktyki. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada, że zaproponuje recovery plan w związku z dużym przyrostem problemów zdrowotnych w czasie pandemii.

Szef MZ pytany był we wtorek we wtorek w Radiu Zet m.in. o dostęp do podstawowej opieki medycznej i przychodnie, które od marca udzielają głównie teleporad.

Reklama

Mówił, że prowadzone są rozmowy ze środowiskiem lekarzy rodzinnych, szpitalami i specjalistyką, żeby dostępność przywracać.

"Będę starał się w najbliższym czasie zaproponować taki recovery plan (plan naprawy - PAP), który traktuje już nie tylko o zwiększeniu dostępności, ale też na odbudowie zdrowia" - odpowiedział Niedzielski.

Więcej problemów zdrowotnych w Polsce

Mówił, że "bycie w izolacji czy względnym odosobnieniu przez te pół roku ponad, spowodowało duży przyrost problemów zdrowotnych w Polsce. Nie jest tajemnicą, że profilaktyka, regularne badanie, które prowadziliśmy przed pandemią, zostały zaniedbane. Będzie to skutkowało w tzw. deficycie zdrowia. Walka z tym deficytem zdrowia to kolejne z wyzwań, które trzeba natychmiast podjąć" - wskazał.

Mówił, że plan naprawy chciałby zaproponować rozwiązania w trzech zakresach. Podał, że pierwszym z nich ma być powrót do profilaktyki.

"Tutaj chciałbym odwołać się do planu politycznego Prawa i Sprawiedliwości, w którym był wyraźnie zapisany program badań profilaktycznych dla 40-latków. Będziemy chcieli ten program wrócić do idei" - powiedział Niedzielski. Zaznaczył, był już gotowy projekt, ale pandemia pokrzyżowała plany. "Teraz go zmodyfikujemy" - zapowiedział.

Nie będzie limitów w specjalistyce?

Pytany o drugi zakres, odpowiedział: "Zastanawiamy się nad zniesieniem limitów w specjalistyce". Wskazał, na ludzi, którzy często podczas pandemii nie mieli możliwości bądź dostać się do gabinetu specjalisty, bądź bali się pójść do niego.

"Tutaj będziemy chcieli zdjąć limity i w ten sposób zachęcić wszystkich pacjentów, ale też oczywiście przychodnie i lekarzy, by zwiększyć skalę wizyt" - mówił.

"Zniesienie limitów będzie dotyczyło wybranych zakresów, nad którymi jeszcze pracujemy" - dodał. "Ja mówię o takich generalnych założeniach (...), to nie są jeszcze bardzo precyzyjnie sformułowane plany" - zaznaczył.

Priorytety czyli onkologia i kardiologia

"Trzeci element, to będzie na poziomie szpitalnictwa, zajęcie się (...) priorytetami, czyli onkologią i kardiologią. Będziemy chcieli, żeby krajowa sieć onkologiczna, która cały czas ma status pilotażu stała się takim rozwiązaniem standardowym" - poinformował Niedzielski.

Wyjaśnił, że chodzi o upowszechnienie wzorca, który jest w sieci onkologicznej i polega na współpracy silnych ośrodków referencyjnych i współpracujących z nią podmiotów tak, by leczenie pacjenta było lepiej koordynowane.

Szef resortu zdrowia pytany był też, kiedy plan miałby wejść w życie. "Tutaj, tak jak powiedziałem, jesteśmy na etapie pracy. Mam nadzieję, że główne założenia tego recovery plan, takie konkretne, pokażę pod koniec września" - odpowiedział.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy