Reklama

Reklama

Minister Szumowski o noszeniu maseczek: "Za chwilę" wydamy rekomendację

"W związku z tym, że jest coraz więcej osób zakażonych, to na ulicach i w przestrzeni publicznej zasłanianie twarzy jest coraz bardziej zasadne. I pewnie za chwilę taką rekomendację wydamy" – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z Wirtualną Polską.

"Za chwilę", czyli kiedy? "W najbliższych dniach" - uściślił minister.

Jak dodał, maseczka nie musi być specjalistyczna i z certyfikatem, jak dla medyka. "Chodzi o to, aby wirus zatrzymywał się w ogromnej większości na takiej maseczce. Dlatego to może być kawałek materiału" - powiedział Szumowski.

"Jeżeli będziemy wprowadzali nakazy i zalecenia, żeby chodzić w maseczkach, to w pierwszej kolejności dla personelu medycznego. Ale musimy mieć taką ilość, którą rozdysponowujemy w tej chwili. W zeszłym tygodniu to było ponad 7 milionów, w tym tygodniu jest podobna liczba" - powiedział minister.

Reklama

Minister mówił też o głosowaniu, które jest zaplanowane 10 maja. "Nie mamy danych, że wybory korespondencyjne są niebezpieczne dla życia i zdrowia. W połowie kwietnia będę przestawiać dane i rekomendacje, również po uzyskaniu analizy epidemicznej przygotowywanej przez głównego inspektora sanitarnego - poinformował Łukasz Szumowski.

Prośba o analizę bezpieczeństwa epidemicznego

Minister dodał, że poprosił głównego inspektora sanitarnego o analizę bezpieczeństwa epidemicznego dotyczącą ryzyka wyborów korespondencyjnych.

Minister zaznaczył też, że pytanie dotyczące bezpieczeństwa wyborów korespondencyjnych można odwrócić i zastanowić się, czy przesyłanie paczek jest bezpieczne. "Nie ma pan takich danych i ja takich danych nie mam" - odpowiedział dziennikarzowi.

Dodał też, że wybory korespondencyjne przeprowadzono już w różnych krajach, np. w Bawarii. Dodatkowo można wysnuć pewne wnioski na postawie toczącej się sprzedaży wysyłkowej. "Jeśli dokładnie analizuje się te dane, to widzimy, co się dzieje. Również dane z ilości wzrostu sprzedaży wysyłkowej, korespondencji, która teraz się toczy między domami i firmami. Również te dane są obecne" - powiedział.

***

#POMAGAMINTERIA

Alma Spei hospicjum domowe dla dzieci w Krakowie apeluje o pomoc w zgromadzeniu materiałów ochronnych dla swoich pracowników i podopiecznych oraz w pozyskiwaniu funduszy na działalność.

Sprawdź szczegóły >>

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

PRZEKAŻ 1% PODATKU

W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA będziemy łączyć tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy