Reklama

Reklama

Michał Dworczyk: Została przeprowadzona intensywna akcja uzupełniania środków ochronnych

W ciągu ostatnich 10 dni została przeprowadzona intensywna akcja uzupełniania kluczowego asortymentu środków ochronnych dla personelu medycznego - poinformował na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. Przekazał, że zakupiono m.in. 31 mln maseczek ochronnych, 28 mln masek z filtrami Hepa oraz kolejne 300 tys. testów. - Rekomendacja jest jednoznaczna, aby zrezygnować w Święta Wielkanocne z podróży, aby zostać w domach - podkreślił Dworczyk. Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że "nic nie wskazuje na to, żeby epidemia miała wygasnąć w kolejnych tygodniach".

Szef KPRM podkreślił, że kwestia zaopatrzenia personelu medycznego i służb w środki ochrony osobistej to wyzwanie, z którym mierzy się dziś cały świat. 

- Zgodnie z zaleceniem premiera w ciągu ostatnich 10 dni została przeprowadzona intensywna akcja uzupełniania kluczowego asortymentu środków ochronnych dla personelu medycznego, które zostały zakontraktowane z Chin oraz innych państw - przekazał Dworczyk. 

Miliony masek, rękawic, kombinezonów

Szef KPRM poinformował, że zakupiono 31 mln maseczek, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad półtora miliona kombinezonów ochronnych oraz około dwa miliony gogli.  - To tylko zakupy, kontraktacje z ostatnich 10 dni - podkreślił. 

- Ten asortyment jest przewożony mostem lotniczym między Chinami a Polską, równocześnie docierają transporty zamówione przez samorządy - powiedział. 

Reklama

- Zakupione zostały kolejne 300 tys. testów. Łącznie mamy ich około 400 tys. - powiedział Dworczyk.

Szef KPRM przekazał też, że są stawiane linie produkcyjne m.in. do produkcji maseczek medycznych. - W czerwcu moce produkcyjne powinny być na poziomie 100 mln sztuk miesięcznie - zapowiedział Dworczyk.

Wyjaśnił, że Agencja Rezerw Przemysłu stworzyła też sześć grup produkcyjnych zrzeszających ponad 100 szwalni. - Dzięki temu już w kwietniu miesięczny wolumen masek niemedycznych dla każdego obywatela, który nie styka się na tym pierwszym froncie z osobami zarażonymi, wyniesie 40 mln sztuk - przekazał Dworczyk.

Szumowski: Nic nie wskazuje na to, żeby epidemia miała wygasnąć w kolejnych tygodniach

Z kolei Łukasz Szumowski przekazał, że "w zeszłym tygodniu uruchomiono ponad 7 mln maseczek, 2 mln rękawiczek, 400 tys. litrów płynu do dezynfekcji dla szpitali'. - Przeprowadzamy około 6 tysięcy testów na dobę i dostarczamy testy do laboratoriów - zapewniał. 

- Niedługo pewnie będziemy na takim etapie epidemii, że będziemy prosili, żeby cały personel medyczny nosił maseczki ochronne - powiedział z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

- Chcemy jak najszybciej i jak najwięcej testować. Dzisiaj wydaliśmy zarządzenie, by każdy szpital miał prawo testować. Wszystkie szpitale, nie tylko jednoimienne, będą mogły mieć zapłacone przez NFZ za testy dla swoich pacjentów i lekarzy - poinformował.

Minister zdrowia, pytany na jakim etapie jest w Polsce epidemia, powiedział, że "liczba zachorowań rośnie oraz będzie przyrastała" - To, czy uda się je ograniczyć, zależy tylko od nas. Wydaje się, że nic nie wskazuje na to, żeby epidemia miała wygasnąć w kolejnych tygodniach - podkreślił.  

Co ze spotkaniami w Święta Wielkanocne?

- Powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się - powiedział Dworczyk, pytany o to, jaka jest rekomendacja rządu dotycząca wyjazdów na Święta Wielkanocne do bliskich, do innego miasta - czy dopuszczalny jest wyjazd prywatnym samochodem. - Rekomendacja jest jednoznaczna, aby zrezygnować w te święta z podróży, aby zostać w domach - zaznaczył szef KPRM.

- Postarajmy się, aby te święta były symbolem nowego życia, a nie epidemii, jeżeli zintensyfikujemy kontakty międzyludzkie - dodał minister zdrowia. 

Szumowski poinformował też, że w najbliższym tygodniu zapadną decyzje co do dalszych restrykcji po świętach. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy