Reklama

Reklama

Michał Dworczyk: We wtorek nowy kalendarz szczepień

We wtorek przedstawimy nowy kalendarz szczepień. Więcej roczników będzie mogło zarejestrować się na szczepienie jednego dnia - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News. Jak dodał, jeszcze dzisiaj ma zostać przekroczona granica dziewięciu milionów szczepień.

Jak powiedział Dworczyk, "producenci szczepionek przyspieszają. Dostawy Pfizera, które miały być w IV kwartale, zostały przesunięte na II kwartał".

- Jesteśmy elastyczni, dostosowujemy się do dostaw szczepionek. Dziś możemy, więc przyspieszamy ze szczepieniami - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień w rozmowie z Dorotą Gawryluk.

Jak mówił, około miliona szczepionek zostało podzielonych na dwie części. - Część to rezerwa, jako drugie dawki na wypadek braku nowych dostaw, a pozostałe są w punktach szczepień - powiedział.

Reklama

Ujawnił też nowe dane, z których wynika, że dotychczas zaszczepiło się ok. 54 proc. osób w wieku 60-69 lat.

Michał Dworczyk przyznał, że w rzeszowskim Centrum Medycznym Medyk trwa kontrola NFZ. - Wszyscy są równi wobec prawa i jeśli ktoś łamie przepisy, musi liczyć się z konsekwencjami - powiedział szef KPRM.

Ładowanie...

Komentarz do zdjęcia Kopacz

W "Gościu Wydarzeń" Dworczyk był też pytany o ujawnione zdjęcia Ewy Kopacz z prosektorium w Moskwie tuż po katastrofie smoleńskiej. 

- Wiele osób jest zdziwionych, widząc zdjęcia wykonane w takim miejscu w obliczu takiej tragedii. Każdy musi sobie sam wyrobić opinię w tej sprawie - ocenił szef KPRM. 

"Rozluźniamy zasady"

Wcześniej szef KPRM zapewniał, że od wtorku zmienione zostanie rozporządzenie, dzięki któremu w sytuacji, w której powstaje realne zagrożenie zmarnowania się szczepionki, "taką szczepionkę będzie można wykorzystać, szczepiąc każdą osobę powyżej 18. roku życia".

- Te zasady do tej pory były obwarowane nieco mocniejszymi restrykcjami. Teraz je rozluźniamy, bo jesteśmy na tym etapie szczepienia, na którym trzeba odpowiadać na aktualną sytuację, dostosowując się też do aktualnych możliwości jeśli chodzi o dostęp i liczbę preparatów - mówił.

Na antenie Polsat News Dworczyk odnosił się do zarzutów opozycji, która twierdzi, że rząd nie ma ustalonego harmonogramu szczepień. 

- Opozycja potrafi powiedzieć wszystko, licząc na to, że zainteresuje swoich wyborców czy opinię publiczną takimi wypowiedziami. Powinniśmy wszyscy się cieszyć, że udaje się przyspieszać program szczepień, a dzięki przyspieszonym dostawom szczepionek do Polski możemy przyspieszać terminy rejestracji i szczepień - mówił szef KPRM.

Ładowanie...

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ


Reklama

Reklama

Reklama