Reklama

Michał Dworczyk: Szczepienia gwałtownie przyspieszą

Rząd rozważa otwarcie rejestracji na szczepienia dla wszystkich dorosłych Polaków w drugim kwartale, bez dzielenia ich na podgrupy. Powodem jest spodziewana znacznie większa liczba szczepionek przeciw COVID-19.

Michał Dworczyk był pytany na konferencji prasowej o sytuację osób, które nie zgodzą się na zaszczepienie preparatem firmy AstraZeneca. Dworczyk mówił, że w wypadku tych osób po zakończeniu pierwszego etapu szczepień, w czasie którego szczepione są głównie osoby powyżej 60 roku życia, osoby przewlekle chore i przedstawiciele służb mundurowych, podjęta zostanie decyzja, jak będzie wyglądał dalszy proces sczepień.

Szef KPRM zaznaczył, że w drugim kwartale najprawdopodobniej nastąpi gwałtowne przyspieszenie szczepień, ponieważ do Polski trafi o wiele więcej szczepionek. 

Reklama

- W konsekwencji będziemy musieli odpowiedzi sobie na pytanie, czy dalej utrzymywać - a może tworzyć jeszcze bardziej skomplikowany - system, gdzie różne grupy, podgrupy będą w określonych momentach uruchamiane do szczepień, czy też może rozpocząć szczepienia populacyjne dla wszystkich, które będą prowadzone bardzo szybko i w bardzo klarowny sposób - powiedział szef kancelarii premiera. Jak dodał, jedynym wyznacznikiem byłyby wtedy rok urodzenia.

Potrzeba zmiany rozporządzenia

Dworczyk, zapytany, czy szczepionka Astra Zeneca, w związku z tym, że wiele osób odmawia zastrzyków tym preparatem, będzie dostępna dla innych chętnych, odpowiedział, że wymagałoby to zmiany rozporządzenia regulującego kolejność szczepień. Przyznał jednocześnie, że taka zmiana nie jest dla rządu problemem.

- Nie podjęliśmy jeszcze żadnych decyzji. Chcemy elastycznie dopasowywać się do sytuacji. Na takie decyzje będzie czas jutro, kiedy będziemy wiedzieli, ile osób z grupy wiekowej 67 i 68 lat zdecydowało się na rejestrację i zapisało na konkretny termin - dodał Dworczyk.

Przyznał też, że prowadzony jest monitoring punktów szczepień pod kątem absencji pacjentów, którzy się nie zgłaszają na zastrzyki. Jest ich - jak podał - od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

- Przyglądamy się tej sytuacji i jutro ewentualnie będziemy podejmować decyzję, czy nie zmieniamy doczasowych przepisów, harmonogramu i planu działania, czy uwzględnić nowe propozycje - zakończył szef KPRM. 

Zapisy 22 marca mogą zostać poszerzone

- Jeżeli byłoby dużo wolnych terminów i zainteresowanie AstraZenecą byłoby nieco mniejsze - a takie są fakty, z nimi trzeba się liczyć - to niewykluczone, że 22 marca rozpoczniemy rejestrację nie tylko dla seniorów w wieku 65 i 66 lat, ale poszerzymy tę kohortę wiekową o kolejnej roczniki - mówił Dworczyk na konferencji prasowej.

Ładowanie...
Ładowanie...

Kolejność zapisów

W poniedziałek 22 marca rozpoczną się zapisy dla osób w wieku 66 i 65 lat, a w czwartek 25 marca wznowione będą zapisy dla seniorów powyżej 70 lat. W czwartek od rana trwają zapisy kolejnej grupy seniorów, w wieku w wieku 67 i 68 lat. Zapisywać mogą się także seniorzy w wieku 69 lat, którzy jeszcze tego nie zrobili. Rejestracja trwa od 18 do 20 marca. Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej będą oni szczepieni preparatem firmy AstraZeneca.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy