Reklama

Reklama

Michał Dworczyk: Personel medyczny zwolniony z kwarantanny

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek (3 listopada) na konferencji prasowej, że personel medyczny zostanie zwolniony z obowiązku odbycia kwarantanny. Od teraz testowanie dla personelu medycznego ma być możliwe codziennie.

- Personel medyczny, dzięki szybkim testom na obecność koronawirusa, nie będzie podlegał kwarantannie - poinformował Dworczyk. Jak dodał, codziennie przed przystąpieniem do pracy medycy będą mogli być weryfikowani.

- W nocy zostały zmienione przepisy, w taki sposób, że personel medyczny zostaje zwolniony z kwarantanny - oświadczył szef KPRM na wtorkowej konferencji prasowej.

Poinformował, że do tej pory na kwarantannie przebywało ponad 30 tys. osób z personelu medycznego, co - ocenił - stanowi ogromny ubytek w skali całej służby zdrowia.

- Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki możliwości wykonywania szybkich testów antygenowych. Praktycznie codziennie przed przystąpieniem do pracy, jeśli będzie taka potrzeba, pracownicy będą mogli być weryfikowani - dodał. 

Reklama

Łatwiejsze zatrudnianie medyków z zagranicy

Dworczyk zapowiedział także, że w przyszłym tygodniu do Sejmu ma trafić projekt, który ułatwi podejmowanie pracy lekarzom z zagranicy.

Na mocy zapowiedzianej nowelizacji mają zostać uproszczone warunki, na których lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni spoza Unii Europejskiej będą mogli podjąć w Polsce pracę.

- Przygotujemy przepisy dzięki którym lekarz, który się decyduje na podjęcie pracy w Polsce, będzie mógł od momentu decyzji w ciągu dwóch, maksymalnie trzech tygodni rozpocząć taką pracę. Oczywiście pod nadzorem innego polskiego lekarza - powiedział Dworczyk.

Zaznaczył, że ma to być jeden z kroków poprawiających dostęp do personelu medycznego. 

Czytaj więcej o konferencji prasowej przedstawicieli rządu dotyczącej epidemii koronawirusa.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 19 364 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Zmarło także kolejnych 227 osób. Łącznie od początku pandemii w kraju odnotowano 414 844 zakażeń SARS-CoV-2, z czego 6102 chorych zmarło, a 159 986 wyzdrowiało.

W kraju obowiązują obostrzenia związane z pandemią. Restauracje, kawiarnie, bary i pizzerie do odwołania mogą wydawać klientom posiłki jedynie na wynos lub je dostarczać. W przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2
Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy