Reklama

Michał Dworczyk: Celem strategicznym jest zapanowanie nad epidemią w 2021 roku

Podczas wtorkowych obrad rząd ma przyjąć uchwałę dotyczącą Narodowego Programu Szczepień. Celem strategicznym programu jest zapanowanie nad epidemią w 2021 roku - przekazał szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 rząd ogłosił w minionym tygodniu. Według założeń, celem programu jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Szczepionki mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. W pierwszej kolejności szczepienia prowadzone mają być wśród pracowników służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, żołnierzy oraz osób starszych, powyżej 65. roku życia.

Zaszczepienie ma być potwierdzone w specjalnym systemie, a pacjent otrzyma też zaświadczenie, umożliwiające korzystanie z ułatwień. W projekcie przewidziano m.in., że osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia i nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będą także musiały odbywać kwarantanny w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem. Do soboty można było zgłaszać uwagi do dokumentu.

Reklama

Szczepienia tematem rozmów w BBN

Narodowa strategia szczepień była głównym tematem poniedziałkowego spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, pełnomocnika rządu ds. programu szczepień, szefa KPRM Michała Dworczyka oraz szefa BBN Pawła Solocha.

- Zależy mi na tym, aby ten proces przebiegał sprawnie, a podejmowane decyzje były trafne, skuteczne i spotykały się ze zrozumieniem. Po pierwsze zdrowie Polaków - podkreślił Duda po zakończeniu spotkania.

Dworczyk poinformował, że spotkanie było ostatnim etapem prowadzonych przez ostatnie dni konsultacji, podczas których dokument został "wzbogacony o kilkadziesiąt elementów". Jak dodał, wpłynęło ponad 2200 "informacji, zgłoszeń, opinii na temat Narodowego Programu Szczepień".

- Pan prezydent jeszcze pewne propozycje przedłożył. My roześlemy ten dokument do członków Rady Ministrów. We wtorek mam nadzieję, że Rada Ministrów w formie uchwały przyjmie Narodowy Program Szczepień - mówił szef KPRM. Jak zaznaczył, Program ma szansę zadziałać tylko wtedy, kiedy stanie się "naprawdę narodowym, absolutnie masowym programem", który ponad wszelkimi podziałami połączy wszystkie środowiska w celu przeprowadzenia masowych szczepień.

Cel strategiczny

Według ministra szczepienia mają pozwolić osiągnąć cel strategiczny, czyli zapanowanie nad epidemią w 2021 r. Dworczyk wyraził nadzieję, że w "duchu bardzo pozytywnej, merytorycznej współpracy" w ciągu najbliższych miesięcy stawimy czoła olbrzymieniu wyzwaniu, jakim jest Narodowy Program Szczepień.

Paweł Soloch zapewnił, że prezydent Andrzej Duda udziela pełnego wsparcia działaniom rządowym w zakresie szczepień przeciwko koronawirusowi i jest przekonany, że "program rzeczywiście odniesie sukces".

Adam Niedzielski poinformował, że udało się osiągnąć deklarowaną liczbę ponad 8 tys. zespołów odpowiedzialnych za szczepienia na COVID-19. Obecnie trwa ich weryfikacja i "nanoszenie ich na mapę". - Jeszcze nie mamy gotowej prezentacji, ale myślę, że w okolicach środy, najpóźniej czwartku przedstawimy ją - zapowiedział minister.

Dworczyk niedawno przekazał, że firma Pfizer zadeklarowała, iż w styczniu do Polski trafi około 1 mln 100 tys. dawek szczepionki na COVID-19. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama