Reklama

Michał Dworczyk: Będziemy mieć znaczący wzrost liczby osób poddanych kwarantannie

"Będziemy mieli bardzo znaczący wzrost liczby osób, które są poddane kwarantannie. Ta liczba, szacujemy, że dojdzie do kilkudziesięciu, a może nawet stu tysięcy" - powiedział w niedzielę dziennikarzom szef KPRM Michał Dworczyk przed zebraniem się rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Jak zaznaczał, chęć powrotu do kraju za pośrednictwem strony PLL LOT zgłosiło już 12 tysięcy osób. Pierwsze samoloty wylatują dzisiaj do USA oraz Londynu.

Dworczyk przypomniał, że w niedzielę w nocy tymczasowo zamknięte zostały granice Polski na wjazd dla cudzoziemców i przywrócona została czasowo kontrola graniczna. 

"Te wszystkie działania przebiegły bez większych problemów, ruch na granicach jest zmniejszony. W tej chwili wjeżdżają tylko obywatele polscy. Każdy, kto wjeżdża, poddawany jest 14-dniowej kwarantannie" - powiedział.

Szef KPRM poinformował, że na kilku przejściach na granicy z Niemcami tworzyły się kolejki, ale wyraził przekonanie, że będą one stopniowo rozładowywane. Dworczyk namawiał również do zapoznania się z informacjami na stronach internetowych Straży Granicznej dotyczącymi danych o tym, na których przejściach granicznych ruch jest mniejszy.

Reklama

"W ciągu nocy, od momentu uruchomienia tej możliwości, blisko 12 tys. osób zgłosiło się za pośrednictwem strony LOT-u, swoją chęć powrotu do kraju. Pierwsze samoloty za ocean wylatują już dzisiaj, to są głównie Stany Zjednoczone, ale nie tylko. Też dzisiaj będą dwa pierwsze czartery zrealizowane z Londynu" - poinformował szef kancelarii premiera.

Kwarantanna dla tysięcy obywateli

"Będziemy mieli bardzo znaczący wzrost liczby osób, które są poddane kwarantannie. Wczoraj to było nieco ponad dwa tys., w tej chwili ta liczba, szacujemy, że dojdzie do kilkudziesięciu, a może nawet stu tysięcy" - powiedział Dworczyk.

Szef KPRM przekazał, że w związku z tym patrole policji będą też wzmocnione przez wojsko, zarówno Wojska Obrony Terytorialnej jak i Wojska Operacyjne. Dodał, że "przyjęte niedawno przepisy umożliwiają wykorzystanie wojska w tym celu".

Testy na koronawirusa

"Wszystkie osoby, które do wczoraj były objęte kwarantanną, zostały poddane testom. Stąd ten przyrost pewnie gwałtowniejszy, niż w poprzednich dniach osób chorych. Pewnie też będzie dzisiaj ten przyrost bardzo wyraźny, w tej chwili jest ponad 100 osób ze zdiagnozowanym koronawirusem" - powiedział Dworczyk.

Zapewnił, że wbrew niektórym informacjom medialnym zabezpieczono w Polsce testy na koronawirusa w "ilości wystarczającej".

Pytany o to, ile testów będzie wykonywanych dziennie, stwierdził: "W zależności od potrzeby. To są wszystko decyzje lekarzy i służb sanitarnych."

Dworczyk powiedział też, jakie tematy będą omawiane w czasie niedzielnego posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego. "Dzisiaj będziemy omawiać przede wszystkim sytuację z zapewnieniem pomocy osobom w kwarantannie i szeregom spraw związanych z implementacją decyzji z ostatnich dni" - mówił.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2
PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy