Reklama

Reklama

Mazowieckie: W niektórych aptekach brakuje maseczek

Od najbliższego czwartku - 16 kwietnia - wszyscy będziemy zobowiązani do zakrywania twarzy w miejscach publicznych. To skutek nowych przepisów. Sprawdziliśmy, czy w aptekach w Warszawie i okolicach można kupić maseczki. W niektórych aptekach ich brakuje, w innych - szczególnie poza Warszawą - maseczki są, w cenie od 2,50 zł za sztukę.

"Wprowadzenie tej regulacji z pewnością zwiększy zainteresowanie pacjentów maskami ochronnymi" - informuje Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej. "Widzimy, że już od kilku tygodni apteki mają trudności z zamówieniem tego asortymentu w hurtowniach, z uwagi na ich brak lub rażąco wysoką cenę" - dodaje.

PAP zadzwonił do kilkunastu losowo wybranych aptek zarówno w Warszawie, jak i w okolicznych miejscowościach, żeby sprawdzić, czy można kupić maseczki.

Nie ma ich w aptekach sieci Cefarm w Warszawie. "Apteka nie ma w tej chwili żadnych masek" - informuje farmaceuta. "Sami mamy z tym problem, bo po prostu maski są niedostępne w tej chwili, ani jednorazowe, ani bawełniane" - stwierdza. Podobnie wygląda sytuacja w sieci aptek DOZ.

Reklama

Inaczej jest w aptece WAWA przy stacji metro centrum. Można tam dostać jednorazowe maski chirurgiczne i, jak zapewnia konsultant, w pozostałych aptekach tej sieci w Warszawie maski również powinny być dostępne. "Można kupić je pojedynczo za 7 zł sztukę lub w większym opakowaniu - 50 sztuk" - mówi pracownik tej apteki. Dopytywany, czy są limity na zakup, zaprzecza. "Można kupić dowolną liczbę sztuk" - wyjaśnia.

Od 2,50 zł do 10 zł za sztukę

Maseczki są też dostępne w dwóch spośród czterech aptek sieci Farm-Jed w Warszawie. W ofercie są maseczki chirurgiczne oraz trzywarstwowe maseczki ochronne w cenie od 2,50 zł do 10 zł za sztukę. Istnieje również opcja zakupu opakowania, w którym znajduje się 50 masek. Tutaj również nie wprowadzono limitów sprzedażowych.

W aptece Hibiskus przy ul. Puławskiej w Warszawie dostępne są maski jednorazowe flizelinowe i materiałowe, w cenach od 7 zł do 12 zł.

W gminach graniczących z Warszawą zaopatrzenie aptek jest zróżnicowane. W aptekach w Otwocku, Pruszkowie, Legionowie, Markach oraz Grodzisku Mazowieckim nie odnotowano znaczących braków w zaopatrzeniu. Dostępne są różne rodzaje jednorazowych maseczek chirurgicznych, wielokrotnego użytku (z możliwością prania) oraz z profesjonalnymi filtrami. Ceny maseczek wahają się od 2,50 zł do 12 zł za sztukę.

Znaczne braki w zaopatrzeniu deklarują apteki w Wołominie, gdzie występują wyraźne ograniczenia dostępności maseczek ochronnych.

Zgodnie z rozporządzeniem od 16 kwietnia w całej Polsce będzie obowiązywać konieczność zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Minister Łukasz Szumowski tłumaczy jednak, że do tego celu nie musi być wykorzystywana maseczka. Wystarczy chustka lub szalik.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy