Reklama

Reklama

Mateusz Morawiecki reaguje na sytuację w Rumunii. "Wyślemy misję"

Polska wyśle misję medyczną do Rumunii w związku z sytuacją epidemiczną w tym kraju – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Prezydent Iohannis obecną sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa w jego kraju nazwał "katastrofą".

"W związku z niezwykle trudną sytuacją w Rumunii spowodowaną przez COVID-19, po konsultacjach z Prezydentem Klausem Iohannisem i Premierem Florinem Citu zdecydowaliśmy się wysłać misję medyczną do Rumunii. Szczepionka to najlepszy sposób walki z wirusem. Przejdźmy przez to razem!" - napisał Morawiecki w niedzielę na Twitterze.

Rumunia należy do krajów europejskich o najniższym współczynniku zaszczepienia. W pełni zaszczepionych jest w Rumunii 34 proc. dorosłych, średnia unijna wynosi 74 procent. 

W ubiegłym tygodniu władze tego państwa poinformowały o najwyższych od początku pandemii bilansach nowych zakażeń koronawirusem i zgonów związanych z COVID-19. Liczba zmarłych jednego dnia przekroczyła 500. W październiku średnio co pięć minut z powodu koronawirusa umierała w Rumunii jedna osoba. Ponad 90 proc. z nich nie było zaszczepionych.

Reklama

W odpowiedzi na katastrofalną sytuację epidemiczną w Rumunii Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w ubiegły wtorek, że wysłała do tego kraju eksperta, aby wzmocnić reakcję władz na pandemię i ułatwić dostarczenie 34 tys. szybkich testów diagnostycznych i 200 respiratorów dla pacjentów z koronawirusem.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL