Reklama

Reklama

Mateusz Morawiecki: Do końca II kwartału otrzymamy 27 milionów szczepionek przeciw COVID-19

Zgodnie ze stanem wiedzy i deklaracjami producentów (...) łącznie do końca II kwartału powinniśmy otrzymać ponad 27 milionów dawek szczepionek - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Do końca kwietnia do Polski ma trafić jeszcze 3,6 miliona dawek szczepionki od czterech producentów - Pfizer, Moderna, Astra Zeneca i Johnson & Johnson.

W Polsce wykonano dotąd 8 mln 702 tys. 677 szczepień przeciw COVID-19, w tym pierwszą dawką 6 mln 425 tys. 608; w pełni zaszczepionych jest 2 mln 277 tys. 69 osób - wynika z danych rządowych.

Morawiecki we wpisie w mediach społecznościowych wyjaśnia szczegółowo "co konkretnie oznacza przyspieszenie Narodowego Programu Szczepień".

"Do końca kwietnia otrzymamy jeszcze 3,6 miliona dawek szczepionki od 4 producentów - Pfizer, Moderna, Astra Zeneca i J&J (biorąc pod uwagę aktualne deklaracje producentów)" - informuje.

"Natomiast w maju czekają nas: 4 cotygodniowe transporty po 1,2 miliona dawek oraz planowana na ostatni dzień miesiąca jedna wielka dostawa 2,4 miliona szczepionek - wszystkie od firmy Pfizer. Do tego dojdą (wciąż w trakcie potwierdzania) dostawy od firm Moderna i Astra Zeneca, J&J o łącznej wielkości prawie 3,5 miliona dawek. W czerwcu, jeżeli wszystko przyjdzie zgodnie z planem dostaw, Polska otrzyma rekordowe 13 750 000 dawek szczepionki" - dodaje.

Reklama

"Zgodnie ze stanem wiedzy i deklaracjami producentów na dzień dzisiejszy, łącznie do końca II kwartału powinniśmy otrzymać ponad 27 milionów dawek! Rząd przygotował ponad 7000 punktów szczepień w całym kraju, a kolejne są w trakcie organizacji" - podkreśla premier.

"Nie marnujmy niepotrzebnie dawek"

"Teraz wszystko zależy od naszych chęci, dyscypliny, odpowiedzialności, solidarności i obywatelskiej postawy. Zapisujmy się zgodnie z harmonogramem i zgłaszajmy w wyznaczonym terminie do wybranych punktów szczepień. Nie marnujmy niepotrzebnie dawek, nie zajmujmy kolejek i bądźmy punktualni" - apeluje.

"Tylko działając wspólnie uda nam się osiągnąć cel - zaszczepić wszystkich chętnych i dojść do pułapu odporności zbiorowej, który pozwoli otworzyć gospodarkę. Każdy Polak, który się zaszczepi, przybliża ten upragniony dzień. Kto chce - szuka sposobu, kto nie chce - szuka powodu, a więc #Szczepimy się!" - pisze szef rządu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy