Reklama

Reklama

Maseczki dla woj. warmińsko-mazurskiego. Część była po terminie

Część maseczek ochronnych przekazanych do woj. warmińsko-mazurskiego z Agencji Rezerw Materiałowych była po terminie ważności, a niektóre niedługo przed. Służby wojewody zwróciły się z prośbą o ich wymianę. Nowe maseczki mają dotrzeć do regionu jeszcze dziś.

Maseczki przeznaczone dla mieszkańców Warmii i Mazur są od czwartku dostarczane z Agencji Rezerw Strategicznych do pięciu komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, które przekazują je do poszczególnych gmin. Gminy mają zająć się ich dystrybucją wśród mieszkańców regionu. 

Jak informowały służby wojewody, łącznie będzie to 5,7 mln sztuk.

"Zgłosiliśmy to od razu"

- Przy transporcie i przeładunku zorientowaliśmy się, że przynajmniej jakaś część jest krótko po terminie ważności, a część krótko przed upływem terminu. Zgłosiliśmy to od razu do Agencji, zwracając się o wymianę całego transportu - powiedział rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

Reklama

Poinformował, że wymienione mają zostać wszystkie maseczki, które dostarczono do regionu, a transport z nowymi maseczkami o dłuższym terminie ważności jest już w drodze. - Jeszcze dzisiaj dotrze do pięciu komend PSP - mówił.

Według niego większość poprzedniego transportu znajduje się nadal w komendach PSP. A te, które dotarły już do urzędów gmin i nie zostały rozdysponowane, są odbierane z powrotem przez strażaków.

- Jeśli gdzieś trafiły do mieszkańców, to są to jakieś pojedyncze przypadki i chyba dotyczy to jedynie Ełku - powiedział rzecznik.

W Ełku - jak podawał tamtejszy magistrat - maseczki zaczęli rozdawać w piątek na ulicach strażnicy miejscy.

Komunikat urzędu miejskiego w Olecku

Z kolei urząd miejski w Olecku poinformował w sobotę w mediach społecznościowych, że dzień wcześniej przekazano tej gminie 88 tys. maseczek medycznych z Agencji Rezerw Materiałowych.

"Nie przekazaliśmy ich mieszkańcom. Maseczki zostaną dziś zwrócone ze względu na kończący się termin przydatności. Część przeterminowała się 28 lutego, część ma termin przydatności do 8 marca. Czekamy na nową pełnowartościową partię" - napisano w komunikacie.

Są to trójwarstwowe maseczki medyczne jednorazowego użytku. Na opakowaniach umieszczona jest data produkcji i informacja, że ich okres trwałości to sześć miesięcy.

Decyzja rządu

O udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych koronawirusem regionów informował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał on, że do woj. pomorskiego trafi 10 mln maseczek, a do warmińsko-mazurskiego - pięć mln.

Szef MZ zapowiedział, że maseczki będą dostarczone z Agencji Rezerw Strategicznych do wojewodów, którzy będą odpowiedzialni za dystrybucje wewnętrznie w województwach.

Ładowanie...

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Reklama

Reklama

Reklama