Reklama

Maseczki chirurgiczne obowiązkowo? Prof. Andrzej Horban zapowiada zmiany

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban poinformował, że minister zdrowia ma wydać rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych. Jak podaje Polsat News, decyzja nie jest jeszcze przesądzona, a w rządzie trwają intensywne narady w tej sprawie. Prawdopodobnie zakazane zostanie zasłanianie twarzy jedynie przyłbicą bądź szalikiem.

W Ministerstwie Zdrowia trwa dyskusja o nowych regulacjach dotyczących zakrywania ust i nosa.

- Pewnie decyzje zapadną odnośnie przyłbic i szalików, ale to jeszcze nie w tym tygodniu - poinformował polsatnews.pl rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Co zapowiedział Horban

Prof. Horban zapytany w TVN 24, czy minister zdrowia wyda rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych, odpowiedział: - Mam nadzieję, że tak będzie. Tak.

- Oprócz tego, że pan minister wyda rozporządzenie, to jest jeszcze apel do państwa, aby do tego rozporządzenia się jeszcze zastosować - zaznaczył. Dodał, że minister informację w sprawie maseczek chirurgicznych poda w piątek. Adam Niedzielski zaprzeczył jednak tym informacjom. - Dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone - oznajmił w rozmowie wp.pl.

Reklama

- Chodzi o to, żeby używać porządnych masek, przynajmniej masek tzw. chirurgicznych, nie mówiąc już o maskach z filtrem - wyjaśnił Andrzej Horban. - Trzeba zapomnieć o tych pseudoochronach, to jest zawracanie głowy. Chodzi o to, aby używać porządnych masek - stwierdził. 

Prof. Horban wyraził zaniepokojenie, że pod koniec przyszłego tygodnia dzienna liczba zakażeń może sięgnąć 10-15 tys. Wówczas - jego zdaniem - należałoby rozważyć powrót do poprzednich obostrzeń.

Już teraz niektóre kraje odradzają stosowanie maseczek z materiału. W Niemczech w handlu detalicznym oraz w komunikacji miejskiej i podmiejskiej należy korzystać tylko z masek stosowanych przez personel medyczny.

Ładowanie...
Ładowanie...

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy