Reklama

Reklama

Mariusz Błaszczak: Pod koniec listopada gotowy będzie szpital na lotnisku Okęcie

- Przed końcem tego miesiąca gotowy będzie szpital tymczasowy na lotnisku Okęcie. Trwają sprawy techniczne. Chciałbym, żebyśmy dziś zainaugurowali nabór personelu do tego szpitala - ogłosił w poniedziałek (16 listopada) na konferencji prasowej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Wojskowy tymczasowy szpital na Okęciu będzie wpierał cywilną służbę zdrowia. W szpitalu będzie 250 łóżek covidowych, w tym 30 łóżek dla pacjentów, którzy będą wymagać intensywnej opieki lekarskiej - przekazał szef MON na konferencji prasowej.

Reklama

Błaszczak zapewnił, że w placówce będzie pracował zespół doświadczonych i profesjonalnych lekarzy, który zdobywał doświadczenie m.in. w szpitalach w Lombardii. - W szpitalu będą także pomagać wojskowi studenci medycyny. Ale dziś zapraszamy też do współpracy wszystkich chętnych medyków - dodał.

Szef MON poinformował, że rozpoczął się nabór personelu do szpitala: lekarzy, pielęgniarek, personelu pomocniczego. 

Pierwsi pacjenci mają trafić do szpitala na Okęciu już pod koniec listopada.

- Tworzymy szpital, który nie ma swojego odpowiednika w Polsce. Tworzymy go na podstawie doświadczeń, jakie mamy z dotychczasowych misji w Lombardii. To nie będzie izolatorium. To będzie szpital dla pacjentów, którzy będą wymagali intensywnej opieki - podkreślił gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. 

Zmiana lokalizacji

W Warszawie mają działać dwa szpitale tymczasowe. Jeden został już uruchomiony na Stadionie Narodowym, gdzie w docelowo ma być ich 1,2 tys. łózek dla pacjentów "covidowych". Szpital ten jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. W nocy z 5 na 6 listopada trafił tam pierwszy pacjent

Według wcześniejszych zapowiedzi drugi szpital tymczasowy, nadzorowany przez Wojskowy Instytut Medyczny, miał powstać w hali EXPO XXI. 6 listopada Błaszczak poinformował jednak o zmianie lokalizacji

- Zmieniliśmy lokalizację tymczasowego szpitala zorganizowanego przez Wojskowy Instytut Medyczny przy ul. Szaserów. Zrezygnowaliśmy z lokalizacji na EXPO, a szpital będzie zorganizowany w hangarze I Bazy Lotnictwa Transportowego na Okęciu - powiedział dziennikarzom Błaszczak.

- Przeniesienie lokalizacji wiąże się z tym, że nie musimy płacić czynszu właścicielowi EXPO, te pieniądze przeznaczamy na wyposażenie szpitala i czas przygotowania szpitala znacznie się skróci - wyjaśnił Błaszczak.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje