Reklama

Reklama

Luzowanie obostrzeń. Zmiany limitów w kościołach

Od najbliższej niedzieli, 13 czerwca, w kościołach będzie mogło przebywać więcej osób. - Połowa miejsc będzie mogła być zajęta - zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Kolejne luzowania zapowiedziano na 26 czerwca. Od tego dnia limit w miejscach kultu zostanie zwiększony do 75 procent.

Morawiecki na konferencji prasowej mówił o znoszeniu obostrzeń wynikających z pandemii COVID-19. Poinformował, że od 13 czerwca więcej osób będzie mogło przebywać w kościołach - dopuszczalna będzie połowa zajętych miejsc dla wiernych.

- Połowa miejsc w kościołach będzie mogła być zajęta - zapowiedział. Ocenił, że taka decyzja wyrównuje warunki "w stosunku do niektórych innych instytucji i tych warunków, które gdzie indziej obowiązują".

Natomiast od 26 czerwca limit ten zostanie zwiększony do 75 proc. Podane limity nie dotyczą osób zaszczepionych. - Łagodzimy ograniczenia na okres wakacyjny i będziemy je dostosowywać do liczby zachorowań - powiedział Morawiecki.

ReklamaApel do premiera

7 czerwca przewodniczący KEP zaapelował do premiera o zmniejszenie obostrzeń w kościołach. "Wobec diametralnie innej i zdecydowanie lepszej sytuacji epidemicznej, wyrażam mój stanowczy sprzeciw wobec dalszego - tak drastycznego - ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary" - napisał abp Stanisław Gądecki. 

Przewodniczący KEP zauważył w liście do premiera, że "w kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego, limit wiernych w kościołach utrzymywany jest z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys.".

Jakie zmiany w obostrzeniach?

Na czwartkowej konferencji prasowej zapowiedziano także, że d 26 czerwca zmienią się limity na targach i konferencjach oraz w hotelach. Luzowanie restrykcji dotyczy także obiektów sportowych i koncertów. Otwarte zostaną również kluby i dyskoteki. Ograniczenia nie obowiązują osób, które są zaszczepione.

- Od 26 czerwca łagodzimy obostrzenia na okres wakacyjny. Będziemy je dostosowywać do liczby zachorowań - podkreślił premier.

Czytaj więcej: Obostrzenia na wakacje. Sprawdź szczegóły

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje