Reklama

Reklama

Luzowanie obostrzeń. Od soboty ważne zmiany

Więcej osób w kinach, teatrach, hotelach i restauracjach, a także otwarte dyskoteki. Nowe zasady będą obowiązywały od 26 czerwca do końca wakacji. Ustalone limity nie będą dotyczyły osób w pełni zaszczepionych.

W ostatnich dniach spada liczba nowych przypadków koronawirusa, a w Polsce wykonano dotąd ponad 27,4 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 11,9 mln osób 

Od 26 czerwca, czyli od jutra, będzie kolejne luzowanie obostrzeń. Nowe zasady mają obowiązywać do końca wakacji, ale jak zastrzegają rządzący, mogą być one korygowane, w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej i statystyki szczepień. 

Co się zmieni?

Od soboty na siłowniach, w klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, targach, konferencjach, wystawach i salach zabaw będzie obowiązywał nowy limit - 1 osoba na 10 m².

Otwarte zostaną dyskoteki. Dozwolony limit osób to 150. Bez zmian pozostaje limit dotyczący imprez i spotkań organizowanych na świeżym powietrzu oraz w lokalach gastronomicznych - może w nich brać udział maksymalnie 150 osób. Ten sam limit obowiązuje w przypadku zgromadzeń. 

Zwiększy się limit osób w kinach i teatrach z 50 na 75 proc. obłożenia.

Reklama

Od soboty wszystkie miejsca w transporcie publicznym będą mogły być zajęte. Podróżujących obowiązuje jednak zakrywanie ust i nosa maseczkami. 

Hotele od soboty będą mogły przyjąć więcej gości - w obiekcie będzie można wynajmować 75 proc. pokoi. Limit ten jednak nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia.

Zwiększy się także limit gości w restauracjach - z 50 na 75 proc. obłożenia lokalu.

W wesołych miasteczkach również będzie obowiązywał limit 75 proc. obłożenia obiektu.

Więcej osób będzie mogło uczestniczyć w uroczystościach religijnych - w świątyniach będzie obowiązywał limit 75 proc. obłożenia. 

Z kolei sportowe zmagania na trybunach będzie mogło śledzić 50 proc. kibiców na widowni.

Co ważne - wszystkie limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Na wakacje z "covidowym paszportem"

Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Polska jest w gronie państw członkowskich, które przeszły testy techniczne i korzystają już z systemu na zasadzie dobrowolności.

Certyfikat mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione, tzn. otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.

Certyfikat może też otrzymać osoba, która ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Czas ważności takiego certyfikatu wynosi 48 godzin.

Certyfikat można także mieć po przechorowaniu COVID-19. Wówczas jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

UCC można znaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjentapobrać w formie papierowej w punktach szczepień (osoby zaszczepione) lub u lekarza/pielęgniarki w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (ozdrowieńcy i osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje