Reklama

Reklama

Luzowanie obostrzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski podał szczegóły

Zmiana obostrzeń w Polsce. Od 6 czerwca zwiększony zostanie m.in. limit osób podczas imprez i zgromadzeń, a także zostaną otwarte sale zabaw dla dzieci, które do tej pory były całkowicie zamknięte. - Pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach - przekazał na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu przekazał również, że w przyszłym tygodniu rząd przedstawi szczegóły dotyczące obostrzeń, które będą obowiązywać w wakacje.

Minister zdrowia poinformował w środę, że od 6 do 25 czerwca rząd przywraca możliwość funkcjonowania zamkniętych do tej pory sal zabaw dla najmłodszych - będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 m2. Szef resortu zdrowia przekazał również, że od 6 czerwca zwiększony zostanie limit osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych do 150 osób. Do tej pory ten limit wynosił 50 osób.

- Przywracamy możliwość prowadzenia w tradycyjny sposób targów, konferencji, wystaw - z tym samym limitem, który dotyczy innych zdarzeń, eventów w obiektach zamkniętych, gdzie jedna osoba przypada na 15 m kw. - oświadczył Niedzielski.

Reklama

Zwrócił uwagę, że "ten sam standard jest stosowany w sklepach, miejscach kultu religijnego i w innych obszarach". - To jest taki zunifikowany wskaźnik - dodał. 

Do każdego limitu nie są wliczane osoby zaszczepione - jeśli ktoś jest zaszczepiony, nie będzie liczony m.in. w limitach hotelowych czy konferencyjnych.

Kiedy decyzje w sprawie wakacji?

Minister zdrowia przekazał, że informacje o obostrzeniach obowiązujących w wakacje - od 25 czerwca do 31 sierpnia - zostaną podane w przyszłym tygodniu. Zaznaczył, że w tej sprawie prowadzone są jeszcze rozmowy i konsultacje z premierem Mateuszem Morawieckim o docelowym modelu reżimu sanitarnego.

Niedzielski powiedział, że te zasady na wakacje są planami, które w zależności od sytuacji epidemicznej będą mogły podlegać również korektom - tak jak w przypadku planu na maj. Wówczas przy wysokich spadkach zachorowań obostrzenia były szybciej luzowane - przypomniał.

Zaznaczył, że oczywiście będą one zmieniane w dwie strony - jeśli sytuacja się pogorszy, obostrzenia będą korygowane.

Niedzielski: Sytuacja epidemiczna jest coraz lepsza

Podczas konferencji szef resortu zdrowia podsumowywał sytuację epidemiczną w Polsce. - Pierwszy wniosek jest oczywiście taki, że sytuacja się zdecydowanie poprawia, a drugi wniosek, że to systematyczne luzowanie, z jakim mamy do czynienia od ponad półtora miesiąca, nie wywołuje negatywnych skutków w postaci przyśpieszania pandemicznego - cały czas mamy do czynienia ze spadkiem i to ze spadkiem, który ma wysoką dynamikę - przekazał.

- W tej chwili głównym zagrożeniem, i o tym warto mówić przy każdej okazji, są oczywiście nowe mutacje - przyznał. - My bardzo ściśle monitorujemy, jak wygląda sytuacja z zakażeniami, gdzie identyfikowane są właśnie te mutacje alertowe. Mamy taką skalę prowadzonych badań, która pozwala po prostu sekwencjonować próbki u osób, które są zakażone, które już mają stwierdzony dodatni wynik, na tyle, żeby też stosować środki zapobiegania epidemicznego realizowane przez sanepid - mówił. - Mutacje są głównym ryzykiem, z jakim mamy do czynienia w tej chwili w kraju - podkreślał Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że obecnie notowany jest bardzo niewielki wzrost liczby wykonywanych testów.

- Ta liczba testów wykonywanych jest średnio powyżej 50 tys., przy tym, kiedy ta liczba zachorowań oscyluje na poziomie 500-600 oznacza, że udaje nam się zachować dużą liczbę wykonywanych testów mimo małej skali w tej chwili liczby zakażeń - powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że maleje systematycznie liczba zleceń na testy z POZ, wystawianych w wyniku objawów zakażenia lub ryzyka kontaktu z osobą zakażoną.

- W tej chwili, tygodniowo, jest to liczba zleceń rzędu 27 tys., a w trakcie apogeum pandemii tygodniowo mieliśmy tę liczbę blisko 10 razy większą, bo takie rekordowe liczby zleceń z POZ wynosiły ponad 280 tys. - dodał Niedzielski.

Aktualne zasady

Od 15 maja zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Nadal jednak obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze. Od 21 maja zostały otwarte kina, teatry, filharmonie i instytucje kultury przy maks. 50-proc. obłożeniu. Otwarto również lokale gastronomiczne na świeżym powietrzu, ale przy zachowaniu dystansu między stolikami.

Od 28 maja możliwe jest także prowadzenie gastronomii wewnętrznej - w lokalu przy zachowaniu maks. 50 proc. obłożenia i zachowaniu dystansu między stolikami. Zajęty może być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Imprezy okolicznościowe w lokalu - m.in wesela i komunie mogą odbywać się z limitem do maks. 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

28 maja otwarte zostały kryte obiekty sportowe i baseny. Mogą one prowadzić działalność przy zachowaniu 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni). Natomiast w przypadku zajęć i wydarzeń sportowych poza obiektami, obowiązuje limit do 250 osób.

Od 29 maja do nauki stacjonarnej powrócili uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Pod ustalonymi warunkami koncerty na otwartym powietrzu będą mogły odbywać się od 4 czerwca. Jeśli na widowni będą ustanowione miejsca siedzące, słuchacze lub widzowie będą mogli zajmować co drugie miejsce. Jeśli miejsca siedzące nie będą przewidziane, obowiązywał będzie limit maksymalnie 250 uczestników imprezy. Do limitów nie zostaną do włączeni uczestnicy publiczności zaszczepieni przeciwko COVID-19. Widzowie lub słuchacze będą zobligowani do zasłaniania nosa i ust - obowiązuje ich także zakaz spożywania posiłków i napojów.

W siłowniach, klubach fitness i solariach obowiązuje limit 1 osoba na 15m2.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy