Reklama

Reklama

Łukasz Szumowski zachęca szefów szpitali do badania pracowników

Minister zdrowia, w piśmie wystosowanym do kierujących podmiotami ochrony zdrowia, zachęca, aby wysyłali swoich pracowników na badania diagnostyczne pod kątem koronawirusa. Ma to zapewnić bezpieczeństwo całej placówce.

W datowanym na 28 kwietnia piśmie szef resortu zdrowia podkreślił, że zgodnie ze wskazaniami głównego inspektora sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia każda osoba personelu, która "ma objawy chorobowe, miała kontakt z osobą zakażoną, podejrzewa, że taki kontakt w ostatnim czasie miał miejsce lub ma wątpliwości co do swego stanu zdrowia, ma pełne prawo być skierowana na testy PCR, wykrywające obecność koronawirusa".

Minister wskazał, że decyzje w tej sprawie zawsze spoczywają na dyrektorze do spraw medycznych szpitala, we współpracy z zespołami epidemiologicznymi i zespołami do spraw zakażeń szpitalnych.

Reklama

Szef MZ podkreślił w swoim piśmie, że każde takie badanie, które zostanie przeprowadzone w jednym z laboratoriów na liście Ministerstwa Zdrowia, zawsze będzie finansowane ze środków publicznych.

"Zachęcam do kierowania na badania"

"Zachęcam do kierowania na badania diagnostyczne personelu zawsze, gdy istnieje wyszczególnione w piśmie wskazanie. Zagwarantowanie bieżącego dostępu do testów zapewnia bezpieczeństwo pracy całemu podmiotowi ochrony zdrowia" - zaznaczył Szumowski.

W piśmie datowanym na 28 kwietnia minister zaznaczył, że regulacje te dotyczą wszystkich pracowników - również personelu niemedycznego - którzy mają kontakt z pacjentem lub z materiałem zakaźnym.

O tym, że minister wysłał do szpitali pismo dotyczące badania personelu poinformował w środę rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz podczas konferencji prasowej w Warszawie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje