Reklama

Reklama

Łukasz Szumowski: Temperatura nie likwiduje wirusa

Wysoka temperatura nie zlikwiduje wirusa. Wirusa zabija dystans - przypomniał w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że już pod koniec tego tygodnia, gdy skończy się badanie przesiewowe na Śląsku, liczba zakażonych powinna spaść.

Zaznaczył też, że epidemia wcale się nie skończyła, choć wiele osób zachowuje się tak, jakby o tym zapomniało. "Teraz przy tej pogodzie - wiosna - wrażenie jest takie, jakby już wszystko minęło jak zły sen, a nie minęło" - ostrzegł w Programie III Polskiego Radia.

"Tutaj nie ma co liczyć na to, że ta wysoka temperatura zlikwiduje wirusa, (...) może słońce, promienie ultrafioletowe, ale to też w niewielkim stopniu. Wirusa zabija dystans" - podkreślił.

Minister stwierdził też, że do końca tygodnia zakończy się akcja badań przesiewowych u górników i ich rodzin, i wtedy "gwałtownie powinna spaść liczba zakażonych".

Reklama

"W tym tygodniu spodziewajmy się podobnych liczb zakażonych - 200 z samego Śląska. To będzie pewnie 400 z całej Polski" - prognozuje. W niedzielę resort informował o wzroście zdiagnozowanych przypadków w Polsce do 29 392. Zmarło 1 247 chorych, a wyzdrowiało już 14 226.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2

Minister powtórzył, że przy powitaniu i w kontaktach społecznych przede wszystkim należy zachować dystans i pamiętać o częstej dezynfekcji i myciu rąk. Po raz kolejny odniósł się też do zasad w kontekście spotkań wyborczych. Zaapelował do zwolenników kandydatów na prezydenta, by nosili maseczki, jeśli nie udaje się zachować odpowiedniego dystansu (1,5 m).

Minister pytany był również o rekomendacje dla poszczególnych regionów Polski dotyczących formy głosowania w zbliżających się wyborach prezydenckich. Odparł, że sytuacja będzie szczegółowo analizowana - gmina po gminie.

"Tam, gdzie (transmisja pozioma wirusa - red.) będzie wysoka, będziemy rekomendowali PKW, by odbyły się wybory wyłącznie korespondencyjne" - powiedział.

Takie rekomendacje muszą być wydane na 7 dni przed wyborami, które odbywają się 28 czerwca. Jednak gdy do wykrycia zakażenia dojdzie później, to - jak zaznaczył minister - taka osoba, przebywająca na kwarantannie, powinna poinformować o tym gminę i wtedy otrzyma pakiet wyborczy.

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy