Reklama

Reklama

Lockdown w Polsce? Zdaniem ministra to nadal realny scenariusz

- Choć na szczęście w ostatnim tygodniu mieliśmy lekkie wypłaszczenie i stabilizację, jeśli chodzi o liczbę dziennych zachorowań, lockdown w Polsce to wciąż realny scenariusz - powiedział we wtorek (17 listopada) Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

We wtorek (17 listopada) resort zdrowia podał, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 19 152 osób. Łącznie wykryto dotąd 752 940 przypadków COVID-19. Resort przekazał, że ostatniej doby zmarło 357 osób, w sumie zanotowano 10 848 zgonów.

Szef KPRM Michał Dworczyk pytany we wtorek (17 listopada) na antenie Radia Wrocław, czy w Polsce zostanie wprowadzony lockdown, powiedział, że wciąż jest to "realny scenariusz". 

- Choć na szczęście w ostatnim tygodniu mieliśmy lekkie wypłaszczenie i stabilizację, jeśli chodzi o liczbę dziennych zachorowań. Natomiast, to po pierwsze jest zbyt krótki czas, po drugie zbyt chwiejna jest ta stabilizacja, abyśmy mogli się cieszyć na zapas; musimy cały czas utrzymywać samodyscyplinę, musimy przestrzegać przepisów, by ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii - mówił.

Reklama

Czy będzie lockdown? Zależy od nas wszystkich

Minister Dworczyk dodał, że widać przy tym, że wprowadzane do tej pory obostrzenia "zaczynają powoli działać". - Czy do lockdownu dojdzie czy nie, to zależy w największej mierze od nas wszystkich, od tego jak przestrzegamy przepisów, jak zachowujemy dystans, jak stosujemy środki bezpieczeństwa - powiedział.

Minister pytany o problemy z personelem medycznym w powstających szpitalach tymczasowych, powiedział, że to problem "dużo szerszy". - To są zaległości sprzed kilkudziesięciu lat, pomimo tego, że po 2015 r. w sposób bardzo znaczący została zwiększona liczba miejsc na kierunkach medycznych na wyższych uczelniach - mówił.

Dworczyk wskazywał, że do tej pory w ramach walki z pandemią wprowadzono "rozwiązania legislacyjne dotyczące ułatwień w pracy dla pielęgniarek, lekarzy i ratowników medycznych". - Ale to również rozwiązania legislacyjne, które jutro znajdą się w Sejmie, dotyczące szerszego niż do tej pory otwarcia rynku w Polsce dla przedstawicieli zawodów medyczny z krajów spoza UE - powiedział minister.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy