Reklama

Lockdown i niedziela handlowa. Które sklepy są otwarte?

W niedzielę sklepy są otwarte. To druga handlowa niedziela w 2021 roku, przypadająca na weekend przed Wielkanocą. W sklepach obowiązuje ścisły rygor sanitarny i limit osób w związku z trzecią falą epidemii koronawirusa.

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. W tym roku sklepy będą otwarte jeszcze w ostatnią niedzielę kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Zamknięte sklepy budowlane i salony piękności

Od soboty do piątku 9 kwietnia obowiązują nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. 

Zmiana rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadziła - poza obowiązującymi wcześniej ograniczeniami - zakaz handlu detalicznego artykułami budowlanymi, artykułami do remontu i meblami w obiektach o powierzchni powyżej 2000 metrów kwadratowych, a także zakaz działalności salonów fryzjerskich i urody, salonów kosmetycznych, studiów tatuażu oraz piercingu.

Reklama

Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem działających w nich m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: jedna osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych oraz jedna osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Reżim sanitarny

We wszystkich otwartych placówkach handlowych obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. 

Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

PAP

Reklama

Reklama

Reklama