Reklama

Reklama

List do szefa Rady Europejskiej. Politico: Przywódcy jednym głosem apelują o więcej szczepionek

Premierzy Polski, Hiszpanii, Danii i Belgii oraz prezydent Litwy napisali list do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela. Liderzy państw apelują o zwiększenie dostaw szczepionek przeciw COVID-19 i przyspieszenie prac nad zwiększeniem mocy produkcyjnych w UE. O liście przywódców pisze m.in. portal politico.eu, który podkreśla, że wspomniane państwa różnią się między sobą w wielu kwestiach, ale w przypadku szczepień mówią jednym głosem.

"Co łączy Belgię, Danię, Litwę, Polskę i Hiszpanię? (...) Różnią się pod względem wielkości i położenia geograficznego, a ich gospodarki w różny sposób ucierpiały na skutek pandemii" - czytamy w portalu politico.eu. 

Autor artykułu podkreśla, że mimo tych różnic, liderzy wspomnianych państw zdecydowali się wystąpić ze wspólnym apelem, aby zapewnić więcej szczepionek dla europejskich krajów.  

"Nierozwiązane wyzwanie"

O liście, wysłanym do Michela przed zaplanowanym w tym tygodniu wideoszczytem UE poświęconym pandemii COVID-19, poinformowało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

Reklama

"Liderzy apelują o zwiększenie dostaw szczepionek i przedstawiają pomysł na przyspieszenie prac nad zwiększeniem mocy produkcyjnych w UE" - napisano. Zamieszczono też fragment listu. 

"Nadzwyczajny szczyt UE w tym tygodniu odbywa się we właściwym czasie. Terminowy dostęp Europy do wystarczającej liczby szczepionek pozostaje nierozwiązanym wyzwaniem. Pomimo bezprecedensowo szybkiego rozwoju nowych szczepionek o wysokiej jakości, trudności produkcyjne nie ustają i prowadzą do poważnych opóźnień. W połączeniu z pojawieniem się nowych mutacji COVID-19 może to zagrozić naszej drodze do pełnej odbudowy i normalnego życia" - czytamy w liście Mateusza Morawieckiego, Pedro Sancheza, Mette Frederiksen, Alexandra De Croo i Gitanasa Nausedy.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w liście do przywódców, że priorytetowym tematem wideoszczytu unijnych przywódców będzie przyspieszenie szczepień i zwiększenie produkcji szczepionek przeciwko COVID-19.

Odnosząc się do restrykcji nakładanych przez państwa członkowskie z powodu koronawirusa, stwierdził, że nadal mogą być potrzebne ograniczenia dotyczące nieistotnych podróży. Zastrzegł jednak, że przepływ towarów i usług na jednolitym rynku pozostaje kluczowy.

Szczyt UE rozpocznie się w czwartek i potrwa do piątku.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy