Reklama

Reklama

Limity w kościołach. Jest decyzja premiera

- Podjęliśmy decyzję, żeby w kościołach od przyszłego tygodnia było więcej wiernych. Chcemy, żeby była wypełniona połowa miejsc. Szczegóły w czwartek - poinformował premier Mateusz Morawiecki. W poniedziałek o zmianę limitów w kościołach apelował do szefa rządu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Premier był pytany na konferencji prasowej, jaka będzie reakcja na list przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego, który zaapelował o zmniejszenie obostrzeń w kościołach. 

Morawiecki powiedział, że przedstawiciele rządu są w kontakcie z episkopatem i prowadzone są rozmowy. - W wyniku tych dyskusji z ostatnich kilku dni podjęliśmy rzeczywiście decyzję, żeby - podobnie jak to jest w innych miejscach - te święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły, także mogły być nawiedzane w większych grupach osób. Dlatego ta decyzja, która będzie obowiązywała od najbliższego tygodnia, dotyczy właśnie również kościołów - zaznaczył premier.

Reklama

"Musimy utrzymywać pewien poziom ograniczeń"

Jak dodał Morawiecki, szczegóły w czwartek przedstawi minister zdrowia Adam Niedzielski. - Mogę dzisiaj powiedzieć, że chcemy rzeczywiście doprowadzić do tego, żeby połowa miejsc w kościołach, tak jak to było rok temu, mogła być wypełniana - oświadczył szef rządu.

Podkreślił jednocześnie, że cały czas borykamy się z pandemią. - Chciałbym uwolnić wszystkie miejsca, czy chciałbym móc doprowadzić do uwolnienia wszystkich miejsc zarówno związanych z życiem społecznym, gospodarczym jak i sakralnym - z religijnymi miejscami, ale cały czas jeszcze musimy pewien poziom ograniczeń utrzymywać - zaznaczył premier.

Zapowiedź dalszego luzowania obostrzeń

Podczas konferencji prasowej Morawiecki zaapelował także, by się szczepić. - Jest jeden tylko sposób, jeden mechanizm dzisiaj, który pozwala uniknąć tego, czego wszyscy się obawiamy mianowicie kolejnych lockdown-ów i kolejnej, czwartej fali zakażeń jesienią. I tym procesem, który może nam w tym dopomóc jest proces szczepień - powiedział na konferencji prasowej szef rządu.

Jak dodał, dzięki szczepieniom będzie można szybciej odmrażać te obszary gospodarki, które jeszcze częściowo podlegają regułom lockdownu.

- Raz jeszcze apeluję do wszystkich o to, żeby się szczepić, dziś te szczepionki są dostępne myślę, że dla wszystkich, nie pomylę się jak powiem, że dla wszystkich praktycznie prawie od zaraz lub od zaraz - powiedział premier.

Podkreślił, że rząd od końca kwietnia konsekwentnie przedstawia zmiany dotyczące obostrzeń epidemicznych. - Kolejna komunikacja za parę dni, a następna zdaje się zaplanowana jest 24 bądź 25 czerwca, kiedy przedstawimy też już dalszą perspektywę - zapowiedział Morawiecki.

List arcybiskupa

W poniedziałek w sprawie zmian limitów w kościołach do premiera napisał szef Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. 

"Wobec diametralnie innej i zdecydowanie lepszej sytuacji epidemicznej, wyrażam mój stanowczy sprzeciw wobec dalszego - tak drastycznego - ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary" - podkreślił.

"Niezbywalne prawo człowieka"

Przewodniczący KEP zaznaczył w liście do premiera, że "Kościół ze zrozumieniem podchodził do nakładanych ograniczeń sanitarnych, udzielając wiernym dyspens oraz zachęcając do przestrzegania wszystkich zaleceń sanitarnych".

Podkreślił jednocześnie, że "możliwość wyznawania i praktykowania wiary jest niezbywalnym prawem człowieka i wpływa na jego kondycję - sferę duchową, psychiczną i fizyczną, stąd restrykcje w tak ważnej sferze życia społecznego powinny być ograniczone do koniecznego minimum".

Zdaniem przewodniczącego KEP "przepisy aktualnego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii prowadzą do sytuacji dość paradoksalnych".

Po ogłoszeniu przez szefa rządu decyzji o złagodzeniu limitów w kościołach, rzecznik KEP poinformował, że abp Gądecki podziękował premierowi Morawieckiemu. " Czekamy na niezbędne akty prawne dotyczące tej kwestii" - dodał.

Znoszenie obostrzeń

W niedzielę w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów łagodzące wiele obostrzeń m.in. w prowadzeniu działalności, także gospodarczej. Będzie obowiązywać do 25 czerwca. Rozporządzenie podnosi z 50 do 150 dopuszczalną liczbę uczestników imprez i spotkań, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży. Limit ten nie obejmuje osób w pełni zaszczepionych.

Z co najmniej 50 proc. do co najmniej 25 proc. spada obowiązkowa liczba miejsc w środkach komunikacji publicznej, które muszą pozostać wolne. Rozporządzenie uchyla zakaz urządzania gier hazardowych na automatach oraz działania kasyn. 

Działanie siłowni, klubów i centrów fitness będzie możliwe pod warunkiem zachowania reguły 1 osoba na 15 mkw. Podobny jest warunek dopuszczalności działania sal zabaw, przy czym do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. W kościołach i miejscach kultu nadal obowiązuje limit 1 osoba na 15 m kw.

Utrzymany zostaje zakaz organizowania lub udziału w zgromadzeniach z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia albo decyzji, przy czym maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 150 (dotychczas było 50 osób). Utrzymano przy tym przepis mówiący, że odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy